poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

„Łódź wzdłuż i wszerz”„Łódź wzdłuż i wszerz”

24 września (piątek) br. 54  uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie miało przyjemność uczestniczyć w bezpłatnej wycieczce do Łodzi. Wyjazd był efektem współpracy naszej biblioteki szkolnej z Biblioteką Pedagogiczną w Wieruszowie, która realizuje zadanie i ponosi koszty organizacji  projektu  w ramach  Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego  „Łódzkie na Plus” na rok 2021 zatytułowanego „Łódź wzdłuż i wszerz – uczniowie powiatu wieruszowskiego poznają atrakcje turystyczne województwa”.

Organizacją wycieczki i opieką nad uczniami  zajeli się nauczyciele: Halina Paluch, Andrzelina Petalas, Emilia Brylak-Światłowska oraz kierownik Biblioteki Pedagogicznej  – Mirosława Żyła.

W kierunku Łodzi wyruszyliśmy o 800 z wieruszowskiego rynku. Już w trasie spotkaliśmy się z fantastycznymi i pełnymi wiedzy przewodniczkami, które w autokarze rozpoczęły ciekawą opowieść o stolicy naszego województwa.

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Archeologicznego i  Etnograficznego w Łodzi. Uczestniczyliśmy w prelekcji poświęconej skarbom pochodzącym z wykopalisk archeologicznych z Ziemi Wieruszowskiej. Z wielkim zaciekawieniem słuchaliśmy wykładu na temat unikatowego Skarbu z czasów Młodszej Epoki brązu (1100-1000 p.n.e.) znalezionego w Kuźnicy Skakawskiej w skład, którego wchodzą 4 naczynia tzw. czarki. Wiele interesujących informacji dowiedzieliśmy się na temat Grodu w Wieruszowie – Podzamczu, dzbana z okresu rzymskiego (I-IV e n. e.) znalezionego na cmentarzysku w Węglewicach, a także Skarbu z Bolesławca (kilkadziesiąt przedmiotów w tym bransolety mankietowe, naszyjnik tordowany, zapinki – pochodzące z późnej epoki brązu). Pasjonujących się historią pieniądza i nie tylko ujął wykład na temat średniowiecznego skarbu monet znalezionego w latach 50-tych XX w. przez mieszkańca pobliskich Plęs – Józefa Wyrwasa. Monety umieszczone były w wypalonym naczyniu glinianym. W skład skarbu wchodziły 432 monety całe i 1 połówka o łącznej wadze 500 g (większość stanowiły monety z czasów Władysława Jagiełły).

Łódzkie Muzeum w odpowiedzi na wcześniejsze prośby pani Mirosławy Żyły specjalnie dla naszych uczniów przygotowało ekspozycje powyżej opisanego Skarbu z Kuźnicy Skakawskiej oraz Skarbu z Plęs i dzbana z Węglewic, co sprawiło nam wiele radości. Poza działem archeologicznym w łódzkim Muzeum zwiedziliśmy, także dział widowisk lalkowych, dział numizmatyczny (badanie monet) oraz niezwykle barwny dział etnograficzny.

  Następnie „uzbrojeni” w dobry humor rozpoczęliśmy spacer po mieście. Mieliśmy okazję poznać Księży Młyn, czyli zespół fabryczno-mieszkalny zbudowany w XIX wieku przez najbogatszego łódzkiego fabrykanta Karola Scheibnera. Przyjrzeliśmy się ogromnej przypominającej zamek – dawnej przędzalni, famułom – czyli dawnym domom robotniczym, szkole czy remizie strażackiej.

    Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie ulicy Piotrkowskiej, która odkryła przed nami wiele nieznanych wcześniej zakątków. Przeszliśmy Aleją Gwiazd często zaglądając do ciekawych bram łódzkich podwórek. Największe wrażenie zrobiło na nas artystyczne podwórko przy ul. Więckowskiego, gdzie na elewację kamiennicy przeniesiono sceny z obrazów Wojciecha Siudmaka, jak również podwórko zwane Pasażem Róży, tu zachwyciła nas fasada dawnego hotelu udekorowana lustrzaną mozaiką. Zwiedzanie zakończyliśmy posiłkiem w Manufakturze, czyli dawnych zakładach włókienniczych Izraela Poznańskiego.

Składamy serdeczne podziękowania pani Mirosławie Żyle z Biblioteki Pedagogicznej w Wieruszowie za umożliwienie udziału w projekcie, dzięki czemu uczniowie mogli poznać serce naszego województwa i jego historię.


Skip to content