poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Lekcja historii w kinie SłońceLekcja historii w kinie Słońce

W dniu 8 listopada uczniowie ZSP im.Stanisława Staszica pod opieką nauczycieli Izabeli Moska, Katarzyny Joniak, Agnieszki Mazurowskiej, Agaty Damasiewicz, Moniki Hejman obejrzeli  w wieruszowskim kinie najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego  „Wołyń”, który opisywany jest jako pierwszy w historii film poruszający trudny temat tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce na Wołyniu w latach 1943-1944. Główną bohaterką jest Zosia (Michalina Łabacz), młoda Polka zakochana w Ukraińcu Petro (Wasyl Wasylik). Dziewczyna staje się świadkiem rosnących napięć między Polakami a Ukraińcami, których kulminacją będzie rzeź dokonana na ludności polskiej przez oprawców z UPA oraz polskie akcje samoobronne.

Ten film ma być mostem, nie murem – zapowiadał Wojciech Smarzowski, reżyser kontrowersyjnego „Wołynia”, który miał swoją premierę na 41 Festiwalu Filmowym w Gdyni. Smarzowski mówi:”… To jest naiwne podejście, ale uważam, że kiedy emocje opadną, politycy powinni stworzyć warunki do pracy polskich i ukraińskich historyków, by w wyczerpujący sposób opisali to, co wydarzyło się podczas wojny na Wołyniu. Potem to powinno trafić do podręczników naszych dzieci. Tak to sobie wyobrażam, wiem, że to będzie bardzo trudne.”


Skip to content