poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Lekcja historii w kinie SłońceLekcja historii w kinie Słońce

W dniu 8 listopada uczniowie ZSP im.Stanisława Staszica pod opieką nauczycieli Izabeli Moska, Katarzyny Joniak, Agnieszki Mazurowskiej, Agaty Damasiewicz, Moniki Hejman obejrzeli  w wieruszowskim kinie najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego  „Wołyń”, który opisywany jest jako pierwszy w historii film poruszający trudny temat tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce na Wołyniu w latach 1943-1944. Główną bohaterką jest Zosia (Michalina Łabacz), młoda Polka zakochana w Ukraińcu Petro (Wasyl Wasylik). Dziewczyna staje się świadkiem rosnących napięć między Polakami a Ukraińcami, których kulminacją będzie rzeź dokonana na ludności polskiej przez oprawców z UPA oraz polskie akcje samoobronne.

Ten film ma być mostem, nie murem – zapowiadał Wojciech Smarzowski, reżyser kontrowersyjnego „Wołynia”, który miał swoją premierę na 41 Festiwalu Filmowym w Gdyni. Smarzowski mówi:”… To jest naiwne podejście, ale uważam, że kiedy emocje opadną, politycy powinni stworzyć warunki do pracy polskich i ukraińskich historyków, by w wyczerpujący sposób opisali to, co wydarzyło się podczas wojny na Wołyniu. Potem to powinno trafić do podręczników naszych dzieci. Tak to sobie wyobrażam, wiem, że to będzie bardzo trudne.”