Przedstawiciele społeczności szkolnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. St. Staszica wraz z nauczycielem historii Krzysztofem Gałęzą wzięli udział w upamiętnieniu 75. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.
Wydarzenia wiosny 19 kwietnia 1943 roku naznaczyły Warszawę w sposób szczególny. Powstanie – pierwsze spośród kilku w gettach na terenie Polski – było też pierwszym w okupowanej Europie. Po jego stłumieniu Niemcy zniszczyli doszczętnie cały teren getta – żeby rok później, po powstaniu 1944, dokończyć wyburzanie całej Warszawy. Walki toczyły się w centrum stolicy, jednocześnie będąc jednak „poza nią”, w dzielnicy zamkniętej, oddzielonej od części aryjskiej, która obserwowała tragedię za murami.
W Warszawie i wielu miastach Polski odbyła się akcja „Żonkile”. Wolontariusze rozdawali na ulicach papierowe lub żywe kwiaty żonkili – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku. Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia, składał żółty bukiet pod Pomnikiem Bohaterów Getta.
Władze samorządowe powiatu wieruszowskiego i gminy Wieruszów złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą pomordowaną społeczność żydowską zamieszkującą onegdaj nasze miasto. Tablica ta znajduje się na ścianie budynku MGOPS, na wieruszowskim Rynku. W tej uroczystej chwili wzięli udział także uczniowie naszej szkoły. Oddaliśmy hołd i cześć pomordowanym…
http://www.tugazeta.pl/1,to-juz-75-lat,31186.html