poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Kieleckie zmagania konkursowe OHPKieleckie zmagania konkursowe OHP

Uczestnicy Hufca Pracy w Wieruszowie podczas I Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej „Europa da się lubić” w Kielcach.

W dniach 30.05- 1.06.2016 uczestnicy Hufca Pracy z Wieruszowa reprezentowali Łódzką Wojewódzką Komendę OHP na Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej „Europa da się lubić”- organizowanym przez Świętokrzyską Wojewódzką Komendę OHP w Kielcach i Komendę Główną OHP. Głównym celem była popularyzacja idei integracji i wiedzy o Unii Europejskiej wśród uczestników OHP oraz rozwijanie zainteresowań dotyczących szeroko rozumianej problematyki europejskiej. W konkursie wzięło udział 69 uczestników będących reprezentantami drużyn z Wojewódzkich Komend OHP i CKiW OHP z całego kraju. Łódzką Wojewódzką Komendę OHP reprezentował trzyosobowy zespół – 2 osoby z Hufca Pracy z Wieruszowa w składzie: Patrycja Galińska, Eryk Świerczyński będący uczniami ZSP w Wieruszowie oraz jeden uczestnik z Hufca Pracy w Wieluniu: Mateusz Wójec.

W dniu 31.05.2016 r. nastąpiło uroczyste rozpoczęcie konkursu, które odbyło się w Sali Lustrzanej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach. Gośćmi specjalnymi byli: Komendant Główny OHP Marek Surmacz wraz z zastępcą Renatą Wicha. Podczas uroczystości młodzież z grupy „Kameleon” rozbawiała publiczność skeczami, pokazami mody oraz występami.

Podczas konkursu uczestnicy musieli wykazać się wiedzą pisząc test na temat krajów członkowskich Wspólnoty Europejskiej, jej priorytetów działalności, symboli i instytucji. Każda jednostka wcześniej losowała kraj UE i miała za zadanie przygotować stoiska wystawiennicze związane z kulturą, sztuką, historią, kuchnią danego kraju, a także prezentację multimedialną oraz potrawę charakterystyczną dla danego państwa.

Województwo Łódzkie w drodze losowania miało za zadanie prezentować Belgię. Na stoisku znalazły się pralinki z ciekawostkami na temat Belgii, książki znanej autorki Aghaty Christie, fotografie najsłynniejszych miejsc Belgii a także inne charakterystyczne przedmioty dla wylosowanego kraju.   W tle pobrzmiewała muzyka ze słynnej bajki Smerfy stworzonej przez belgijskiego rysownika komiksowego tworzącego pod pseudonimem Peyo. Ponadto nasi reprezentanci byli przebrani za te niebieskie stworzenia. W części kulinarnej natomiast drużyna z Wieruszowa przygotowywała smażony comber z królika aromatyzowany białym winem w sosie śmietanowo- rozmarynowym podawany z gotowanymi ziemniaczkami.  Podczas pobytu na Ziemi Świętokrzyskiej zwiedziliśmy również piękne miejsca. W pierwszym dniu po przybyciu do Środowiskowego Hufca Pracy w Jędrzejowie młodzież miała okazję odbyć podróż kolejką wąskotorową Expres Ponidzie na trasie Jędrzejów-Wygoda, gdzie zwiedzili „Dinopark” i „Mini Zoo”. W drugim dniu, po całodziennych zmaganiach konkursowych, młodzież udała się na stok narciarski Telegraf znajdujący się na północnym zboczu najwyższego wzniesienia w okolicach Kielc. Podczas jazdy wyciągiem krzesełkowym młodzież podziwiała piękną panoramę miasta, natomiast na dole  czekała kiełbaska z grilla, rogaliki wraz z napojami, konkursy z nagrodami, pole do minigolfa , na którym młodzież świetnie się bawiła, a wszystko to przy muzyce. W ostatnim dniu miało miejsce uroczyste podsumowanie konkursu i wyłonienie laureatów w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach. Niestety nie udało się nam stanąć na podium, ale i tak jesteśmy bardzo dumni z naszych uczestników i mamy nadzieję, że w przyszłym roku zajmiemy jedno z czołowych miejsc. W nagrodę młodzież dostała dyplomy uczestnictwa w konkursie oraz upominki w postaci powerbanków i materiałów promujących województwo Świętokrzyskie.

Dziękujemy Panu Michałowi Wejnerowi, właścicielowi BISTRO KWADRANS za profesjonalne podejście do tematu i przygotowanie podopiecznych do konkursu oraz zapewnienie materiałów niezbędnych do wystawienia przyrządzonych potraw.


Skip to content