poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Każdy przeszczep jest bezcenny!Każdy przeszczep jest bezcenny!

17 stycznia 2018 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica odbyło się spotkanie uczniów i nauczycieli z prof. dr hab. n. m. Michałem  Nowickim – Kierownikiem Kliniki Nefrologii, Hipertensjologii i Transplantologii Nerek Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Spotkanie to miało na celu zapoznanie słuchaczy z jakże ważną dziedziną medycyny – transplantologią,  podniesienie świadomości ratowania życia ludzkiego.
Przeszczepieniem
(transplantacją) nazywamy chirurgiczną procedurę przeniesienia przeszczepu (tkanki lub narządu) z jednego organizmu do drugiego, w którym może on podjąć czynność. Przeszczepienie jest dziś uznaną metoda leczenia schyłkowej niewydolności wielu narządów. Prawny i etyczny aspekt transplantologii był przez długi okres niezdefiniowany. Kiedy w 1985 roku prof. Zbigniew Religa dokonał pierwszego udanego przeszczepienia serca, nie istniały żadne ścisłe wytyczne regulujące prawny aspekt pobrania narządu. Regulacje prawne dotyczące przeszczepiania narządów i tkanek aktualnie obowiązujące w Polsce zawarte są w Ustawie o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów z dnia 1 lipca 2005 roku z późniejszymi zmianami.

Ogólnie rzecz ujmując, ustawa pozwala na:

  • pobranie narządów od osoby zmarłej, która za życia nie wyraziła na to sprzeciwu;
  • pobranie narządów może nastąpić tylko po stwierdzeniu śmierci mózgu przez specjalnie do tego powołaną komisję;
  • istnieje możliwość pobrania nerki lub fragmentu wątroby od dawcy żyjącego, który jest spokrewniony lub związany emocjonalnie z biorcą;

Handel narządami lub oddawanie narządów w celu uzyskania korzyści finansowej jest zabronione.
Przeszczep to nie tylko pozyskanie organów i części ciała osoby zmarłej, to także możliwość otrzymania ich przez biorcę od osoby żyjącej.
Obecnie w Polsce przeszczepia się:
nerki (od dawcy zmarłego i żywego), wątrobę (od dawcy zmarłego i żywego), trzustkę (razem z nerką), serce, płuca (z sercem i bez), kończyny (dłonie), rogówki, część twarzy, szpik kostny (od dawcy żywego i samego siebie).

Bardzo ważnym przeszczepem jest przeszczep szpiku kostnego. W naszej szkole trzykrotnie organizowaliśmy akcję „Zostań Dawcą Szpiku”. W rezultacie prawie 300 osób zostało potencjalnymi dawcami szpiku. Nasi uczniowie wzięli również udział w tejże akcji podczas trwania  Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy( np.14 stycznia 2018 roku zorganizowanej przez  GOKSiT Sokolniki).

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji prof. dr hab. n. m. Michała  Nowickiego:

http://lodz.uw.gov.pl/data/newsFiles/transplantacje_dla_mlodziezy_prezentac.pdf


Skip to content