poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

III S – wigilijnieIII S – wigilijnie

Ostatnia godzina wychowawcza klasy III S w tym roku kalendarzowym. Wychowawca klasy Norbert Junke przygotował stół nakryty białym obrusem, postawił na nim talerzyk  z opłatkiem wigilijnym i  zapalił świecę . To ostatnie wspólne łamanie się opłatkiem, ostatnia wigilia klasowa.  Jego wychowankowie wszak w nowym roku kalendarzowym kończą swój pobyt w szkole.

Jak wiadomo opłatek symbolizuje jedność, jest również symbolem  zgody. Podczas wigilijnej tradycji dzielenia się opłatkiem- ludzie godzą się ze sobą. Opłatek jest symbolem miłości, jedności oraz pojednania. Tak  jak całe święto Bożego Narodzenia jest symbolem wspólnoty. Wigilia jest świętem rodzinnym, dlatego śmiało można stwierdzić, że dzielenie się opłatkiem również symbolizuje jedność, wzajemną miłość oraz szacunek w rodzinie. Warto również wspomnieć, że Polska jest jednym z nielicznych krajów kultywujących tą bardzo wspaniałą oraz piękną tradycję.

Wychowawca, uczennice i uczniowie uczynili zadość tradycji: życząc sobie nawzajem zdrowia, szczęścia i pomyślności w nowym nadchodzącym roku 2015.


Skip to content