poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Ho, ho, ho – Mikołaj w StaszicuHo, ho, ho – Mikołaj w Staszicu

Mikołajkowy szósty grudnia 2017 roku – w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie przebiegał  pod hasłem promocji zdrowego odżywiania, profilaktyki zdrowia psychicznego i fizycznego.
Dzień rozpoczęliśmy od wspólnej zabawy aerobikowej na sali gimnastycznej. Zebrani na sali ćwiczyli pod kierunkiem p. Sylwii Karkoszkioczywiście Św. Mikołaja (Sebastian Juszczak z klasy II Technikum Logistycznego).

Po solidnej rozgrzewce relaksowaliśmy się przy muzyce dzięki występowi Artura Janasa  klasy III R  i  Aleksandry Tomczyk z klasy I Technikum Logistycznego, przy akompaniamencie gitarowym Sebastiana Owczarka z klasy III Technikum Informatycznego (w tym miejscu podziękowania dla L.O. im. M. Kopernika za użyczenie gitary. Brawo Wy!)

Przez następne dwie godziny uczennice, uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w zajęciach przygotowanych przez zaproszonych do szkoły specjalistów.

Pragniemy bardzo serdecznie podziękować:
– p. Paulinie Udała
dietetyczce z Powiatowego Centrum Medycznego w Wieruszowie, za dwie prezentacje na temat zdrowego odżywiania, połączone z degustacją zdrowych  posiłków, przygotowanych przez uczniów pod kierunkiem nauczycielek p. Wiesławy Ochoty i  p. Jadwigi Kołodziej,
p. Elżbiecie Winkowskiej-Kulok  z Powiatowego Centrum Medycznego w Wieruszowie  na spotkania z grupami dziewcząt i chłopców, omówienie jakże ważnego tematu profilaktyki raka piersi u kobiet. Zajęcia te miały za zadanie uwrażliwić dziewczęta na własne zdrowie i zdrowie mam i koleżanek, a w przypadku chłopców  troska, aby ich siostry, matki  i  przyszłe żony regularnie wykonywały USG i mammografię piersi,
p. Mariuszowi Małysowi i p.Adrianowi Wyżnikiewiczowi – ratownikom medycznym z Powiatowego Centrum Medycznego w Wieruszowie, którzy przeprowadzili pokaz pierwszej pomocy a także uwrażliwili młodzież na postępowanie w przypadku złego samopoczucia bądź zasłabnięcia osoby z cukrzycą,
– p. Jolancie Mieszkalskiej z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wieruszowie za bardzo ważne rozmowy na temat zaburzeń stanów emocjonalnych związanych z porami roku, jesiennych i zimowych  stanach depresyjnych, radzenia sobie w sytuacjach trudnych życiowo.
– paniom z wieruszowskiej stacji Sanepid-u: Annie Smolis, Karolinie Krawczyk-Borowiec, Anecie Olejnik i Marii Dąbik – za prelekcje o tym jak ważna jest woda w życiu człowieka czyli „Należyte nawodnienie organizmu jako podstawa właściwego funkcjonowania człowieka”.

Za rozmowy o chorobach zakaźnych żółtaczce i przenoszonych drogą płciową (AIDS) oraz możliwość skorzystania z urządzenia smokelyzer, który wskazuje poziom tlenku węgla ( trującego) – wydychanego przez osoby palące papierosy lub tzw. biernych palaczy.
druhom z wieruszowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej- Andrzejowi Piluchowi i Rafałowi Matuszkowi za pokaz sprzętu do reanimacji, który otrzymali w tym roku od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, oczywiście  praktyczne – wraz z uczniami, przećwiczenie reanimacji.

Wraz z pielęgniarką szkolną p. Marią Kępa– uczniowie i nauczyciele mogli obliczycie swój BMI (ang. Body Mass Index). To szybka i wygodna metoda do obliczenia własnego wskaźnika masy ciała. Współczynnik ten jest wykorzystywany do określenia występowania otyłości, a także oceny ryzyka rozwoju chorób związanych z nadmierną masą ciała tj. choroba wieńcowa, cukrzyca, miażdżyca czy udary mózgu.

Jak obliczyć BMI?
BMI jest bardzo prostym do obliczenia wskaźnikiem. To iloraz masy ciała wyrażanej w kilogramach oraz podniesionego do kwadratu wzrostu. Można było również zmierzyć ciśnienie krwi.
Gościliśmy w szkole Panie z Zakładu Aktywności Zawodowej z Wieruszowa, które zaprezentowały piękne wyroby wykonane przez osoby niepełnosprawne, wyroby, które cieszyły się dużym zainteresowaniem no i oczywiście zakupami.

Dziękujemy bardzo za stoisko i polecamy Wszystkim te piękne i bardzo starannie wykonane prace: ozdoby choinkowe, wyroby ceramiczne i stroiki świąteczne – na prawdę warto nimi ozdobić świąteczny dom.
Podziękowanie za wielkie zaangażowanie uczennic i uczniów klasy II Technikum Handlowo – Logistycznego oraz Samorządu Uczniowskiego.

W sumie przygotowali 550 kanapek, 65 przekąsek owocowych i 470 deserów owocowych! Daliście radę wyzwaniu! Super!

Relacja filmowa: Jakub i Mateusz.


Skip to content