poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Góra Grosza – empatia i dobroczynnośćGóra Grosza – empatia i dobroczynność

W dniach 2 (środa) i 4 (piątek)  grudnia 2015 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie odbędzie się akcja dobroczynna „Góra Grosza”. Zbiórkę pieniędzy przeprowadzą Wolontariusze z Samorządu Uczniowskiego.

Macie „drobniaki”? Przynieście je. Każdy przynosi tyle, ile może – w myśl zasady: jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza zmienia wiele.

Kilka słów o akcji:

Od 2000 roku, na przełomie listopada i grudnia, w szkołach i przedszkolach w całej Polsce odbywa się wielka zbiórka monet pod nazwą Góra Grosza. Uczniowie wsypują do specjalnych puszek i pojemników „miedziaki”, które mają w swoich portfelach czy skarbonkach. Często proszą też swoich rodziców o odkładanie najdrobniejszych monet, które potem mogą przekazać w ramach akcji usypywania szkolnej góry grosza. Co ważne, nad przebiegiem każdej zbiórki i liczeniem monet czuwa samorząd szkolny pod okiem nauczycieli.
W sumie, we wszystkich edycjach akcji, dzieci i młodzież zebrały niemal 30 milionów złotych. Dzięki tym środkom pomogliśmy ponad 10 tysiącom dzieci. Tylko w ubiegłym roku uczniowie z ponad 10 tys. szkół zebrali 350 ton drobnych monet o wartości ponad 2,7 miliona złotych. Organizowana już po raz szesnasty, Góra Grosza stała się jedną z największych akcji społecznych w Polsce.
Celem na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka oraz innych formach opieki.
Jednak najważniejszym efektem akcji jest działanie edukacyjne – pokazanie najmłodszym, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących.

Góra Grosza jest lekcją empatii i dobroczynności. Zapraszamy do udziału!

gorag


Skip to content