W niedzielę uczestniczyliśmy w wycieczce do Wenecji. Swoją podróż rozpoczęliśmy wcześnie rano na dworcu kolejowym ” Bologna Centrale”. Trochę zaspani wsiedliśmy do pociągu „nie byle jakiego” i w komfortowych warunkach, po 2 godzinach jazdy byliśmy już w Wenecji. Wenecja powitała nas piękną pogodą i niesamowitymi widokami. Przed dworcem czekała na nas Pani przewodnik, która przez prawie dwie godziny opowiadała nam o tym niesamowitym mieście, o jego historii, kulturze i wspaniałej architekturze. Wenecja zrobiła na nas niesamowite wrażenie i wielu z nas czuje mały niedosyt, ponieważ w tak krótkim czasie nie da się poznać tego wspaniałego miasta. Pewnie wielu z nas jeszcze tu powróci, i na dłużej zagości w tym cudownym miejscu. Do Bolonii wróciliśmy wieczorem, pełni wrażeń i nowych doświadczeń na kolejny, a zarazem ostatni tydzień naszego pobytu we Włoszech. A tutaj trochę ciekawostek na temat Wenecji:
- Wenecja ma bardzo ciekawą historię…. i długą! Uważa się, że miasto powstało w połowie V wieku, więc ma prawie 1600 lat. W tym czasie, oczywiście, był złoty wiek, kiedy miasto miało dużo władzy. Było to za czasów Republiki Weneckiej, od XIV do XVI wieku.
- Dzwonnica San Marco została zbudowana w XII wieku i zawaliła się w 1902 roku. Wieża została przebudowana tak, aby była dokładnie taka sama jak poprzednia. Ma 98,6 metra wysokości, co czyni ją piątą najwyższą dzwonnicą we Włoszech.
- W Wenecji jest 177 kanałów. Kanał Wielki (Grande Canal) w kształcie litery S jest największym i dzieli miasto na dwa rejony.
- Być może najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta Wenecja są gondole, tradycyjne łodzie używane od ponad 10 wieków. Każda z nich wykonana jest z 8 różnych gatunków drewna, a każda część jest symbolem jakiejś części Wenecji.
- Wenecja ma ponad 417 mostów, a około 70 z nich jest prywatnych. Oznacza to, że nie będziesz w stanie przekroczyć ich wszystkich. Najstarsze z mostów nie mają schodów, ponieważ ludzie poruszali się konno aż do XVI wieku.
- Wenecja składa się z 118 wysp.
- Budowa miasta oraz stawianie fundamentów budynków możliwe było dzięki użyciu ogromnych drewnianych pali oraz technik pozwalających odpompować wodę z terenu budowy.
- Najstarszy most Wielkiego Kanału – Rialto został wzniesiony w 1591 roku i przez ponad 250 lat był na nim jedynym mostem.
- Na placu św. Marka działa druga najstarsza kawiarnia świata, otwarta w 1720 roku Caffè Florian. Kawiarnia, której wnętrze uchodzi za prawdziwe dzieło sztuki, jest jednym z najdroższych lokali w mieście.
- Słowo kwarantanna narodziło się w Wenecji podczas epidemii dżumy, trwającej w XIV wieku i pochodzi od włoskiego słowa quaranta (czterdzieści). W owym czasie właśnie 40 dni w izolacji musiały spędzić statki chcąc wpłynąć do weneckiego portu.
Wyjazd uczniów obywa się w ramach projektu „Europejski fachowiec IV” (nr 2020-1-PL01-KA102-080617). Projekt „Europejski fachowiec IV” jest współfinansowany ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus+.