poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni KatyńskiejDzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

„Tylko guziki nieugięte
przetrwały śmierć świadkowie zbrodni
z głębin wychodzą na powierzchnię
jedyny pomnik na ich grobie.”

Zbigniew Herbert

Katyń jest symbolem jednej z najbardziej odrażających zbrodni popełnionych przez reżim sowiecki. To synonim dziesiątek tysięcy zamordowanych polskich oficerów, wśród których byli:  profesorowie, nauczyciele, adwokaci, lekarze, artyści, pisarze, dziennikarze.

13 kwietnia 1943 r. o mordzie dokonanym przez Sowietów usłyszał cały świat. Tego dnia Niemcy ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem grobów polskich oficerów. Trzy lata wcześniej, wiosną 1940 r., na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR zamordowano blisko 22 tys. jeńców wojennych, którzy zostali zatrzymani po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski we wrześniu 1939 r.

Dwa dni później moskiewskie radio zakomunikowało, że zbrodnię popełnili Niemcy w 1941 r. Próby wyjaśnienia sprawy przez polski rząd z pomocą Międzynarodowego Czerwonego Krzyża doprowadziły do zerwania przez ZSRR  stosunków dyplomatycznych z naszymi władzami na uchodźstwie. Wersję o eksterminacji jeńców przez hitlerowskie Niemcy upowszechniała propaganda ZSRR, a wraz z nią władze PRL. Prawda o Zbrodni Katyńskiej była ukrywana przez ponad pół wieku. Dopiero 13 kwietnia 1990 r. władze ZSRR przyznały, że zbrodnię popełniło NKWD. W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Dzisiejsza rocznica jest okazją, aby uczcić pamięć ofiar zbrodni katyńskiej


Skip to content