poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Dzień Dawcy Szpiku po raz trzeci!Dzień Dawcy Szpiku po raz trzeci!

Grupa wolontariuszy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica już po raz trzeci organizuje  wraz z Fundacją DKMS – DZIEŃ DAWCY SZPIKU.

Odbyło się pierwsze zebranie organizacyjne. Dzień Dawcy szpiku odbędzie się prawdopodobnie w pierwszej połowie listopada. Do tej pory dzięki naszym akcjom 220 osób zostało potencjalnymi dawcami komórek macierzystych.

Akcja polegać będzie na przeprowadzeniu wywiadu, pobraniu wymazu z ust. Otrzymasz drogą pocztową kartę potencjalnego dawcy komórek macierzystych. I tylko tyle. Jeśli okaże się, że gdzieś na świecie Twój bliźniak genetyczny potrzebuje Twoich komórek macierzystych- udasz się do odpowiedniej Kliniki (koszty całkowicie ponosi Fundacja).
Przed pobraniem przez 5 dni Dawca przyjmuje czynnik wzrostu G-CSF, aby zwiększyć ilość komórek macierzystych w krwi obwodowej. Jest to substancja produkowana również naturalnie w organizmie człowieka np. w momencie przechodzenia infekcji. Podczas przyjmowania czynnika mogą wystąpić objawy grypopodobne. Komórki pobiera się metodą zwaną aferezą. W dniu pobrania krew Dawcy wyprowadzana jest z jednej ręki, następnie przechodzi przez maszynę, gdzie separowane są komórki macierzyste i wraca do organizmu poprzez drugą rękę.
To tyle w skrócie. Przemyśl, zastanów się i podejmij decyzję. Warto!


Skip to content