poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Drugi tydzień na MalcieDrugi tydzień na Malcie

Codzienne obowiązki związane z dojazdem do miejsc odbywania praktyk, przygotowywanie posiłków, odpoczynek, spacery promenadą sprawiają, że czas tutaj bardzo szybko nam mija.

Aby uatrakcyjnić pobyt na Malcie w sobotę 14.10.2017 r. postanowiliśmy jechać na uroczą wyspe – Comino.

O godzinie 9.00 wyszliśmy z hotelu na przystanek, aby udać się do portu Cirkewwa.  Podróż zajęła nam ponad godzinę. Z Cirkewwy popłynęliśmy łódką na wyspę. Comino to trzecia co do wielkości i najmniejsza zamieszkana wyspa archipelagu Wysp Maltańskich położona pomiędzy Maltą a Gozo.

Na wyspie znajduje się jedna z głównych atrakcji turystycznych Malty – Błękitna Laguna. Z powodu prądów morskich woda w okolicach wyspy Comino jest zawsze trochę chłodniejsza niż na plażach Malty.Powierzchnia wyspy – 2,784 km². Na stałe wyspę zamieszkuje 1 rodzina. Na wyspie znajduje się 4-gwiazdkowy hotel „Comino” przy San Niklaw Bay.

Piękne widoki, krystalicznie czysta woda zachwyciły wszystkich. Chłopcy bawili się bardzo dobrze. Sprawdzając swoje umiejętności pływackie. Dziewczęta korzystały z kąpieli słonecznej. Część uczniów zwiedzało wyspę. w godzinach popołudniowych dotarliśmy do hotelu.

W niedzielę 15.10.2017 r. część grupy wybrała się do Mdiny, czyli dawnej stolica wyspy, nazywanej Cichym Miastem. I choć nie do końca jest tak cicho, to tutejsze mury w kolorze piaskowca oraz wąskie uliczki tworzą niesamowity klimat.

Mdina położona jest w centralnej części wyspy. Miasto otoczone jest nie tylko murami, ale również fosą – obecnie to park, w którym można schronić się podczas upalnych dni. Wysokie mury zapewniają chłód w gorący dzień, wąskie uliczki i domy w kolorze piaskowca dodają jeszcze więcej uroku temu

Położenie Mdiny na wzgórzu sprawia, że z murów miasta podziwiać można panoramę wyspy i wszystkie jej kolory. Z tej perspektywy świetnie widać, że piaskowy kolor zdecydowanie dominuje na Malcie. Mdina ma w zanadrzu jeszcze jedną atrakcję – położone tuż obok miasto Rabat.

W mieście znajdują się także dwa podziemne cmentarze: katakumby św. Pawła oraz św. Agaty.

Spacerując po Rabacie podziwiać możemy przede wszystkim charakterystyczną maltańską architekturę – niskie kwadratowe domy w kolorze piaskowca z kolorowymi, drewnianymi balkonami. Warto zwrócić uwagę na lokalne warsztaty rzemieślnicze oraz bary z przekąskami.

Weekend minął na zwiedzaniu i korzystaniu z atrakcji Malty. Wszyscy złapaliśmy trochę słońca i pozytywnej energii na kolejny tydzień pracy.


Skip to content