Spacer szlakiem bibliotek Wieruszowa okazał się inspirującą i wartościową inicjatywą, która nie tylko przybliżyła uczniom „Staszica” lokalne placówki biblioteczne, ale także pozwoliła na integrację miłośników książek ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
30 maja 2025 roku nasza młodzież uczestniczyła w akcji AKTYW(ne) zwiedzanie bibliotek miasta, zorganizowanej w ramach Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy. W wydarzeniu wzięło udział 18 uczniów wieruszowskich szkół wraz z 6 opiekunami, w tym 6 uczniów „Staszica” wraz z nauczycielem bibliotekarzem, Moniką Dawidowicz. Celem inicjatywy było zaznajomienie młodzieży z bibliotekami funkcjonującymi w Wieruszowie – zarówno tymi szkolnymi, jak i publicznymi.
Dwugodzinny spacer rozpoczął się w Centrum Rozwoju Edukacji Województwa Łódzkiego w Sieradzu – Bibliotece Pedagogicznej, Filii w Wieruszowie, która oferuje bogaty księgozbiór naukowy i popularnonaukowy, ze szczególnym uwzględnieniem pedagogiki, psychologii, nauk społecznych oraz literatury pięknej. Drugim przystankiem była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Władysława Stanisława Reymonta. To miejsce nie tylko z bogatym księgozbiorem, lecz także z szeroką ofertą warsztatów, konkursów i projektów skierowanych do dzieci i młodzieży. Następnie odwiedziliśmy bibliotekę szkolną Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika, która – oprócz udostępniania lektur – stanowi przyjazną przestrzeń do odpoczynku między lekcjami.
W Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica uczestnicy mogli zobaczyć i poznać szkolną bibliotekę, która dzięki zróżnicowanemu księgozbiorowi wspiera proces edukacyjny uczniów. Pani Emilia Brylak Światłowska, nauczyciel bibliotekarz, przedstawiła naszą bibliotekę jako miejsce, gdzie relacja z czytelnikiem zawsze zaczyna się od serdecznej rozmowy – stanowi to okazję, by wsłuchać się w potrzeby młodych ludzi i towarzyszyć im nie tylko w nauce, ale i codziennych wyzwaniach. Ponadto była to okazja by pochwalić się intensywną pracą nad księgozbiorem: trwającą komputeryzacją czy działaniami w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
Przedostatnią odwiedzoną placówką była Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wieruszowie, która aktywnie odpowiada na potrzeby czytelnicze lokalnej społeczności, a także gromadzi
i udostępnia materiały związane z historią, kulturą i życiem naszego regionu. Na zakończenie odwiedziliśmy bibliotekę Szkoły Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka, gdzie między regałami uczniowie odnaleźli książki dla młodszych czytelników, a domowa atmosfera sprzyjała rozmowie i refleksji.
Podczas spaceru nasi uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak funkcjonują poszczególne biblioteki, jakimi zasobami dysponują, jakie działania proponują. Z zainteresowaniem słuchali opowieści o odwiedzanych miejscach – dla wielu z nich było to pierwsze spotkanie z niektórymi placówkami. Dodatkowym, niezwykle cennym elementem wydarzenia była integracja uczniów wieruszowskich szkół. Wspólna pasja do czytania połączyła młodych ludzi, którzy otwarcie dzielili się swoimi literackimi zainteresowaniami. Była to inspirująca, wartościowa lekcja za którą serdecznie dziękujemy bibliotekarzom z Biblioteki Pedagogicznej, Elżbiecie Żłobińskiej i Arletcie Sip, będącymi organizatorami wydarzenia, a także naszym uczniom.
Udział w przedsięwzięciu w ramach realizacji NPRCz 2.0.