„Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie
A na tej fladze biel jest i czerwień.
Czerwień – to miłość, biel – serca czyste
Piękne są nasze barwy ojczyste.”
Czesław Janczarski
Święto zostało wprowadzone na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 roku, aby propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Data święta flagi nawiązuje do wydarzenia historycznego z 2 maja 1945 roku, kiedy to polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie, zdobywając symbolicznie stolicę hitlerowskich Niemiec.
Flaga jest znakiem symbolizującym suwerenność państwową lub narodową. Jej wygląd zwykle nawiązuje do tradycji historycznej państwa. Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów, białego i czerwonego. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Same barwy, biel i czerwień, już wcześniej były uznawane za narodowe. Jako jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski i bieli Pogoni, rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Poza granicami Polski, oficjalnym symbolem naszego kraju jest flaga z polskim orłem na białym pasie. Używa się jej jedynie w celach dyplomatycznej reprezentacji Rzeczypospolitej Polskiej.
Według obowiązującej normy, flaga Polski to prostokąt o proporcjach boków 5:8, podzielony na dwa poziome pasy – biały i czerwony. Flaga zazwyczaj towarzyszy nam w czasie przeżywania wzniosłych uroczystości (np. państwowych, sportowych).
Każdy z nas może uczcić Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania – do czego gorąco zachęcamy – zaprezentujemy w tej sposób swoje przywiązanie do polskiej tożsamości i tradycji.