22 kwietnia 2021 – Dzień Ziemi. Co możemy zrobić jako społeczność szkolna w tak ważnym Dniu?
Zapewnić sobie, naszym dzieciom i wnukom i pra…pra.. możliwość kontaktu z przyrodą, którą sami w jakiejś części ocalimy.
Zaadoptujmy Rysia! Symbolicznie adoptując rysia, wspomagasz działania zmierzające do odbudowy populacji tego gatunku. Od 2007 r. prowadzony jest program reintrodukcji rysi. Reintrodukcja to ponowne wprowadzenie na stare miejsca bytowania rodzimych gatunków zwierząt i roślin, kiedyś tam żyjących, lecz wcześniej wytępionych.
Wejdź tu: https://pomagam.wwf.pl/adoptuj/rys
wpłać kwotę na działania ratujące populację rysi. Każdy adoptujący dostaje imienny certyfikat. Jeśli nie możesz wesprzeć adopcji – PODZIEL SIĘ informacją o rysiu ze znajomymi!
Sympatyczne jest to, że możesz zaadoptować rysia – jako „prezent” dla kogoś na imieniny, urodziny, jako pamiątkę dla wnuka, wnuczki…. Wybrana osoba także dostanie imienny certyfikat, który zawieszony na ścianie da poczucie satysfakcji, codziennie będzie przypominał o tym, jak ważne jest dbanie o przyrodę. Na pewno taki certyfikat będzie miłym załącznikiem do kwiatów. Możesz oczywiście ten prezent zrobić przede wszystkim sobie.
Ryś to największy europejski kot, zamieszkujący najdziksze zakątki Polski. Ten jeden z największych drapieżników w Europie otarł się o granicę wyginięcia, a niektóre populacje tego gatunku są nadal zagrożone – bez aktywnej ochrony nie mają szans na przetrwanie.
Przyczyny tego, że tak piękne zwierzę jak ryś może zupełnie wyginąć to:
– niszczenie lasów oraz wycinanie najstarszych drzewostanów, powoduje utratę dogodnych miejsc do życia, gdzie karpackie gatunki mogą znaleźć wiele kryjówek, spokój i najlepsze warunki dla wychowania młodych. Wycinane są wiekowe drzewa z unikatowymi miejscami dla gniazdowania skrzydlatych drapieżników, w tym sóweczki. Znikają najlepsze ostoje niedźwiedzi i rysi.
– nowe i zmodernizowane stare drogi powodują ingerencje człowieka w obszary zarezerwowane dla dzikiej przyrody oraz zakłócanie spokoju. Zwiększony ruch pojazdów bezpośrednio zagraża zwierzętom, które często giną pod kołami. Dotyczy to zarówno gatunków chronionych, jak ryś czy wilk, jak i saren, które są podstawowym pokarmem tych drapieżników.
– intensywne polowania oraz kłusownictwo doprowadziło do wyginięcia rysia w Europie Zachodniej i Środkowej.
Ryś w wielu europejskich krajach w tym w Polsce jest pod ochroną. Jednak problem kłusownictwa cały czas istnieje.
Rysie są wymagającym gatunkiem – potrzebują rozległych i trudnodostępnych obszarów leśnych, gdzie odnajdą „święty spokój” – jako, że tak jak u większości kotów znaczną część doby zajmuje im odpoczynek. Zapewne z tych powodów rysie występują jedynie na obszarze ok. 12 % polskich lasów.
WWF Polska już od 2007 roku zaangażowana jest w ochronę nizinnej populacji rysi. Pierwotnie projekt skupiał się na reintrodukcji rysi na Pojezierzu Mazurskim.
„Wprowadzamy rysie do natury metodą „born to be free”. Rysie urodzone w wolierze ulokowanej w lesie, już od pierwszych tygodni życia mogą poznawać dziką przyrodę i uczyć się życia na wolności, jednocześnie nie tracąc kontaktu z matką. Obecnie wykorzystywane są 3 woliery na terenie Puszczy Piskiej.
Do tej pory WWF Polska przyczyniło się do reintrodukcji ponad 26 rysi w lasach północno-wschodniej Polski.”
Na terenie Polski żyje ok 200 rysi. Czy wiesz, że część z nich mieszka na…poligonie? Fundacja WWF wspiera projekt „Powrót rysia do Polski północno-zachodniej”, dzięki któremu na terenie woj. zachodniopomorskiego wypuszczono łącznie aż 54 rysie, niektóre zamieszkały właśnie na Poligonie Drawskim.
W 2020 roku aż cztery rysice wypuszczone wcześniej z wolier adaptacyjnych w Dzikiej Zagrodzie Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego (ZTP) urodziły młode na wolności! Największą liczbę młodych wydała na świat Rózia, która urodziła aż trzy koty. Po dwa rysiątka urodziły: Gretta, Nelly i Cleo. O tym jak dobrze młode matki radziły sobie w nowych rolach pozwalały potwierdzać nadajniki GPS, w jakie wyposażane są od 2019 r. wszystkie osobniki reintrodukowane w ZTP.
https://anchor.fm/wwf-polska/episodes/Goniej-od-bomb–czyli-rysie-na-poligonie-dowiadczalnym-escr1n/a-a4tlmo6
pozdrawiam – pedagog szkolny Danuta Urbaś