Realizowany jest szkolny projekt „Jak radzić sobie w trudnych sytuacjach. Słów kilka o depresji ” – przy współpracy z Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Wieruszowie.
O depresji rozmawiamy delikatnie i z wyczuciem. Niestety depresja staje się problemem poważnym i coraz częściej dotyka młodzież i dzieci.
Przekaz brzmi: „Depresja to poważna sprawa, ale zarazem normalna, bo doświadcza jej w ciągu swojego życia wiele osób: dzieci, młodzież i dorośli”.
Trzeba akceptować to, że choć czujemy się bardzo źle ze sobą lub w relacjach z innymi, to można skutecznie depresję leczyć.”
Wiedza jaką zdobywa młodzież podczas projektu posłuży nie tylko do rozważań nad własnym stanem zdrowia, ale może także być wsparciem – jeśli depresja dotyczyć będzie kogoś z bliższego i dalszego otoczenia.
W trakcie zajęć rozmawiamy także o swoich emocjach i o tym, jak sobie radzić ze złością, agresją.
Podsumowując, musimy pamiętać o tym, że:
- Depresja to powszechnie występujące zaburzenie psychiczne, które dotyka osoby w każdym wieku, ze wszystkich środowisk i we wszystkich krajach.
- Ryzyko depresji wzrasta w sytuacji ubóstwa, bezrobocia, zdarzeń życiowych, takich jak śmierć bliskiej osoby, czy rozpad związku, a także przebieg choroby somatycznej i problemów spowodowanych nadużywaniem alkoholu i przyjmowaniem narkotyków.
- Depresja jest przyczyną cierpienia psychicznego i może wpływać na zdolność do wykonywania nawet najprostszych, codziennych czynności, niszcząc niekiedy relacje z rodziną i przyjaciółmi.
- Nieleczona może uniemożliwić chorym osobom pracę lub uczestniczenie w życiu rodzinnym i społecznym.
- W najgorszym przypadku depresja może prowadzić do samobójstwa.
- Depresji można skutecznie zapobiegać i można ją leczyć. Leczenie na ogół obejmuje terapię wymagającą prowadzenia rozmowy lub przyjmowania leków przeciwdepresyjnych. Skutecznym może okazać się połączenie obu metod.
- Przezwyciężenie często spotykanej stygmatyzacji depresji spowoduje, że więcej osób będzie szukało pomocy.
Rozmowa z osobami, którym się ufa może być pierwszym krokiem do wyjścia z depresji.
Dziękujemy psycholog Jolancie Mieszkalskiej z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wieruszowie, która prowadzi zajęcia.
Do tej pory spotkała się z klasami: I Dp, I Dg, I TLp – w sumie 85 uczniów.
Wkrótce następne spotkania.
Pedagog szkolny D. Urbaś