Przedstawiamy mikołajowy rozkład zajęć na 6 grudnia 2017 roku.
Zapraszamy do zapoznania się z propozycjami na drugą, trzecią i czwartą godzinę lekcyjną.
Przeczytajcie uważnie!!!!!!!!!!!
Uwaga! Druga godzina lekcyjna, w środę 6 grudnia!
Godzina 8.55 wszystkie klasy i ich opiekunowie spotykają się na sali gimnastycznej. Odzież wierzchnia w szatni, plecaki w klasach, a na Waszych nogach wygodne obuwie sportowe. Na sali będą rozciągnięte maty, wchodzicie w obuwiu wygodnym, żadnych szpilek i wysokich obcasów! „Plissssssssss!”
Prosimy o punktualne przybycie.
Samorząd Uczniowski na wesoło rozpocznie początek wspólnej zabawy z okazji pojawienia się w szkole Św. Mikołaja, który patronował będzie akcji promującej ruch, zdrowe odżywianie, profilaktykę zdrowotną.
Zapraszamy wszystkich uczniów i nauczycieli, aby pojawili się na sali gimnastycznej przebrani w elementy „mikołajkowe” – może być to czapka (w niektórych sklepach najtańsze po 99 groszy), zabawne okulary, super sweter mikołajkowy, strój Śnieżynki i co tylko sobie jeszcze wymyślicie- inwencja twórcza należy do Was.
Wspólne spotkanie na sali gimnastycznej będzie okazją do tego, abyśmy poczuli, że jesteśmy wspólnotą szkolną i że potrafimy razem wesoło, a przy okazji pożytecznie- spędzić mikołajkowy dzień.
Po rozpoczęciu spotkania odbędzie się wspólna zabawa czyli wykonanie kilku najprostszych ćwiczeń rozciągających nasze ciało i wprawiających nas w miły nastrój – oczywiście przy muzyce.
Po tym czeka nas wysłuchanie koncertu Artura Janasa, któremu na gitarze elektrycznej towarzyszył będzie Sebastian Owczarek. Następnie świąteczna piosenka w wykonaniu wokalistek.
Na tym zakończymy drugą godzinę lekcyjną.
Trzecia godzina lekcyjna: 9.50 – 10.35
Sala gimnastyczna: spotkanie z ratownikami medycznymi – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy osobie z cukrzycą.
Udział biorą:
wszyscy chłopcy/Panowie z klas maturalnych,
klasa I Tekh ( pod opieką p. A. Barteli),
klasa I Ttb (cała klasa punktualnie zgłasza się na sali gimnastycznej do p. S. Stojeckiego),
klasa II Tekho pod opieką ks. M. Kubisiaka.
Sala aerobiku(lustrzana)- spotkanie z pielęgniarką, położną z Powiatowego Centrum Medycznego w Wieruszowie na temat nowotworów piersi:
udział biorą: wszystkie dziewczęta/Panie z klas maturalnych.
Gabinet pielęgniarki szkolnej– odbędzie się tu obliczanie BMI poszczególnych uczniów(każdy indywidualnie), na życzenie także ciśnienie krwi( w miarę możliwości czasowych): tu przychodzi klasa II T Log. pod opieką p. R.Piaskowskiej – Łyjak,
Biblioteka szkolna: spotkanie z dietetykiem z Powiatowego Centrum Medycznego w Wieruszowie na temat zdrowego odżywiania – klasa II Thl (pod opieką p. W. Ochoty i p. Jadwigi Kołodziej), przygotowanie i rozniesienie do klas zdrowych przekąsek na drugie śniadanie.
Sala numer 2, parter: klasa III Ttb(p. B. Królikowska + p. R Światłowski) – spotkanie z pracownikiem Sanepid –Wieruszów, higiena, czystość wody i woda jako podstawowy warunek życia człowieka, choroby zakaźne, AIDS.
Sala numer 4, parter: cała klasa II R ( p. P. Wyżnikiewicz)– spotkanie z pracownikiem Sanepid –Wieruszów, higiena, czystość wody i woda jako podstawowy warunek życia człowieka, choroby zakaźne, AIDS.
Sala numer 10,I piętro- klasa III Tekl (p.J. Bossa-Piluch) – spotkanie z psychologiem J. Mieszkalską „Zaburzenia nastroju związane ze zmianami pór roku. Depresja – jak postępować”.
Sala numer 11, I piętro- klasa II S spotkanie z pracownikiem Sanepidu –„O szkodliwości palenia papierosów- smokelyzer prawdę Ci powie- badanie zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu”.
Sala numer 30 (na sali gimnastycznej) – klasa III Ti (p. Joniak) – spotkanie ze strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieruszowie, prezentacja sprzętu ratunkowego zakupionego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, bezpieczeństwo , pierwsza pomoc.
Wizyta Św. Mikołaja w salach: nr 3, nr 12, nr 13, nr 15, nr 21, nr 25, nr 26 (tu odbywają się lekcje, ale nauczyciele w tym dniu nie odpytują, nie robią sprawdzianów i klasówek).
Czwarta godzina lekcyjna: 10.50 – 11.35
Sala gimnastyczna: spotkanie z ratownikami medycznymi – pierwsza pomoc w nagłych wypadkach, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy osobie z cukrzycą.
Udział biorą wszystkie dziewczęta/Panie z klas maturalnych, klasa III D (pod opieką Karoliny Zaleśnej),
klasa II Tib (p. A. Bartela i p. A. Damasiewicz), klasa III Tek (p. B. Howis).
Sala aerobiku ( lustrzana) – spotkanie z pielęgniarką, położną z Powiatowego Centrum Medycznego w Wieruszowie na temat nowotworów piersi: ”Czy Twoja mama robi badania mammograficzne? Rak piersi”. Udział biorą wszyscy chłopcy/Panowie z klas maturalnych.
Gabinet pielęgniarki szkolnej: odbędzie się tu obliczanie BMI poszczególnych uczniów, tu przychodzi klasa III Ti (p. M. Joniak), na życzenie także ciśnienie krwi( w miarę możliwości czasowych).
Biblioteka szkolna: spotkanie z dietetykiem z Powiatowego Centrum Medycznego w Wieruszowie na temat zdrowego odżywiania – klasa I T. Log (M. Wypych-Kozłowska).
Sala nr 2, parter: klasa IID (p. M. Hejman) – spotkanie z pracownikiem Sanepid –Wieruszów, higiena, czystość wody i woda jako podstawowy warunek życia człowieka, choroby zakaźne, AIDS.
Sala numer 4,parter: cała klasa II S (p. P. Wyżnikiewicz)– spotkanie z pracownikiem Sanepid –Wieruszów, higiena, czystość wody i woda jako podstawowy warunek życia człowieka, choroby zakaźne, AIDS.
Sala numer 11, I piętro– klasa III Ttb spotkanie z pracownikiem Sanepidu –„O szkodliwości palenia papierosów- smokelyzer prawdę Ci powie- badanie zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu”.
Sala nr 17 I piętro, klasa II R – spotkanie z psychologiem J. Mieszkalską-„ Jak radzić sobie w trudnych sytuacjach?”.
Sala nr 30 (na sali gimnastycznej) – klasa I Ti (p. P. Szkudlarek) – spotkanie ze strażakami Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieruszowie, prezentacja sprzętu ratunkowego zakupionego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, bezpieczeństwo, pierwsza pomoc.
Wizyta Św. Mikołaja – w klasach: sala nr 1 – 2 Tho, sala nr 22 – 1 Tekh, sala nr 25 – 2 Tl, sala 26 – 1 Tttb.
W ramach współpracy z Zakładem Aktywności Zawodowej w Wieruszowie – na parterze szkoły znajdować się będzie stoisko z ozdobami świątecznymi, które będzie można zakupić. Wszyscy uczniowie i nauczyciele będą mogli skorzystać z oferty stoiska w czasie przerw lekcyjnych. Klasy, które nie będą przypisane do spotkań z zaproszonymi Gośćmi, mogą pod opieką nauczyciela zejść na parter, obejrzeć prace i ewentualnie zakupić. Prace są piękne, więc polecamy!
W trakcie przerw można skorzystać także w klasie nr 11 z urządzenia zwanego smokelyzer, które sprawdza ilość wydychanego tlenku węgla(trującego gazu) przez osoby palące papierosy.
Dzień 6 grudnia jest dniem wolnym od pytania, kartkówek, sprawdzianów i prac klasowych.
Prosimy o szczegółowe zapoznanie się z planem! Na zajęcia stawiamy się punktualnie.
Odzież zostawiamy w szatni, a plecaki w klasie.
Mamy nadzieję, że będzie to dla Was mile spędzony dzień, a przede wszystkim, że ugruntujecie swoją wiedzę z udzielania pierwszej pomocy, szczególnie osobom chorującym na cukrzycę( koledze, koleżance, rodzicom, znajomym i przypadkowo spotkanym osobom).
Z dietetykiem porozmawiacie o właściwym odżywianiu, które ma przecież szczególne znaczenie w okresie dojrzewania. Dowiecie się jak ważna dla życia ludzkiego organizmu jest woda i może od tej pory w Waszym plecaku na stałe zagości butelka z często spożywaną wodą. Nawodnienie organizmu decyduje o sprawnej pracy umysłu!
U pielęgniarki szkolnej obliczycie swój BMI (ang. Body Mass Index) to szybka i wygodna metoda do obliczenia własnego wskaźnika masy ciała. Współczynnik ten jest wykorzystywany do określenia występowania otyłości, a także oceny ryzyka rozwoju chorób związanych z nadmierną masą ciała tj. choroba wieńcowa, cukrzyca, miażdżyca czy udary mózgu.
Jak obliczyć BMI?
BMI jest bardzo prostym do obliczenia wskaźnikiem. To iloraz masy ciała wyrażanej w kilogramach oraz podniesionego do kwadratu wzrostu. Dzięki naszemu kalkulatorowi wystarczy jedynie wpisać swoje parametry, a aplikacja sama wykona za Ciebie obliczenia jednocześnie podając do, której grupy osób należysz. Normy wskaźnika BMI zostały sporządzone przez Światową Organizację Zdrowia (ang. WHO). Najczęściej występującym typem klasyfikacji wyników jest kategoryzacja rozszerzona, która prezentuje się w poniższy sposób:
-poniżej 16 → wygłodzenie
-od 16 do 16,99 → wychudzenie
-od 17 do 18,49 → niedowaga
-od 18,5 do 24,99 → waga prawidłowa
-od 25 do 29,99 → nadwaga
-od 30 do 34,99 → otyłość I stopnia
-od 35 do 39,99 → otyłość II stopnia (tzw. Kliniczna)
-od 40 wzwyż → otyłość III stopnia
Psycholog porozmawia z Wami o zmianach nastrojów w związku z porami roku i jak sobie z nimi radzić. Podpowie jak radzić sobie z depresją.
Pracownicy Sanepidu opowiedzą o chorobach zakaźnych, AIDS.
Przedstawiamy Wam plan, który może niestety ulec zmianom z powodu nieprzewidzianych okoliczności, np.: w przypadku straży pożarnej. Bądźmy wiec wyrozumiali i spokojni, jeśli na szybko trzeba będzie wprowadzać nieprzewidziane zmiany.
Przypominamy! Klimat tego dnia zależy od Was, liczymy na wzajemną sympatię i uśmiech na twarzy! Nie zapomnijcie o mikołajkowych czapkach na Waszych głowach!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Wicedyrektor Małgorzata Karkoszka, wicedyrektor Alina Kijak, pedagog szkolny Danuta Urbaś.
P.S. Gdyby z przyczyn od nas niezależnych nie odbyły się zapowiedziane zajęcia- to wymienione klasy udają się na lekcje w/g planu lekcji.