W październiku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, tegoroczne hasło brzmiało : „Książka nas łączy”!
Celem corocznej akcji jest promocja biblioteki szkolnej i jej działań, zaakcentowanie Święta bibliotek, propagowanie zainteresowania książką, rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej, podnoszenie poziomu czytelnictwa, przedstawienie oferty biblioteki, integrację środowiska szkolnego, zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
Do udziału w projekcie zaproszono wszystkie klasy, dyrekcję szkoły, wychowawców, nauczycieli.
Podczas odwiedzin klasowych uczniowie wysłuchali prelekcji o znaczeniu czytania książek, zaprezentowany został film (prezentacja) pt. „Życie i twórczość – Haliny Poświatowskiej”, a dla uczczenia 50 rocznicy śmierci polskiej poetki w tym roku głośno czytaliśmy jej wiersze.
Po raz pierwszy mieliśmy przyjemność zaprezentować wiersze Jakuba – ucznia naszej szkoły, twórczość jego bardzo się spodobała młodzieży oraz nauczycielom. Dziękujemy, życzymy Ci Jakub wielu chwil natchnionych do tworzenia poezji i czekamy na kolejne wiersze, a może tomik?…:)
Projektowi towarzyszyła wystawa o Halinie Poświatowskiej oraz nowo zakupionych książek do biblioteki z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem i zaciekawieniem przeglądali nowości (które sami zaproponowali). Cieszy fakt, że każdy czytelnik wśród książek dostrzegł coś dla siebie i z niecierpliwieniem czeka na wypożyczenie.
Wszyscy uczniowie w tych dniach częstowani byli kolorowymi lizakami , a grono pedagogiczne kawą i ciastkiem.
Dziękujemy sponsorowi słodkości, panu Jarosławowi Rozmarynowskiemu – Księgarnia Globus w Wieluniu.
Dziękujemy serdecznie dyrekcji naszej szkoły za inaugurację przedsięwzięcia, a nauczycielom i uczniom za udział w projekcie.
W podejmowanych działaniach zawsze niezastąpiona jest młodzież, wielkie podziękowania dla uczennic z klasy 4 Tlek – Klaudii Sułot i Weroniki Mendel za pomoc w wyeksponowaniu i zrobieniu pięknej wystawy z nowych książek.
Serdeczne podziękowania kierowane są również dla uczennic z klasy 3 Tlek – Sary Jaroch, Joanny Jurczyszyn, Sylwii Okoń, Marleny Pasiak i Elżbiety Gajda za tworzenie z wielkim zaangażowaniem listy tytułów książek na kwotę 15 000 złotych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Koordynator projektu: nauczyciel bibliotekarz Halina Paluch