W dniu 07 listopada 2016 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Wieruszowie gościliśmy po raz pierwszy w tym roku szkolnym, a kolejny w cyklu szkoleń, przedstawiciela technicznego firmy ATLAS pana Zbigniewa Gołackiego.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas I, II, III i IV Technikum Budowlanego. Tematem prelekcji były: Systemy suchej zabudowy M-SYSTEM..
Na początek szkolenia teoria dotycząca suchej zabudowy w tradycyjnym wydaniu tzn. montażu płyt g-k na ścianach (przedściankach) i sufitach za pomocą stelaży oraz suchych tynkach (na kleju), czyli tak jak wykonuje to większość budowlańców podczas robót wykończeniowych. Natomiast dziś przedstawiony został uczniom nowy sposób montażu za pomocą elementów łącznika (konstrukcji) w M-Systemie: talerzyka o średnicy 120 mm lub 60 mm(polipropylen, ABS, metal), elementu mocującego w postaci gwintowanego pręta stalowego o gwincie metrycznym lub drewno-metal, połączenia przegubowego elementu mocującego z talerzykiem oraz plastikową tuleją do zakotwienia w podłożu mineralnym, takim jak beton, cegła lub pustak ceramiczny.
Uczniowie, którzy wcześniej montowali ścianki lub sufity mieli okazję do podzielenia się wiedzą i doświadczeniem, jakie wcześniej nabyli podczas prac i porównania z nową metodą.
Poruszony podczas szkolenia został również temat ognioodporności systemu zwłaszcza, jeśli montowany będzie w budynkach np. użyteczności publicznej.
Po części teoretycznej przyszedł czas na zajęcia praktyczne.
Do przygotowanego ćwiczebnego podłoża z płyt drewnopochodnych młodzi budowlańcy montowali elementy systemu i przykręcali fragmenty płyty G-K.
Mieli możliwość porównania czasu, jaki zajmuje montaż, liczby czynności, jakie należy wykonać podczas realizacji prac. Zaletą tego systemu jest też oszczędność czasu, ponieważ nie ma tu aluminiowych czy stalowych stelaży (4m) nie musimy tracić czasu na wniesienie i manewrowanie po schodach. Elementy mieszczą się w kartonie, który łatwo przeniesiemy. Jeśli roboty będziemy wykonywać w pomieszczeniach na wyższych kondygnacjach obiektu, podczas transportu materiałów w kartonie, łatwo je będzie przewozić windą.
W zdobywaniu praktycznych umiejętności swoich sił próbowały, jak zwykle dziewczyny. Poznały przy okazji obsługę kolejnego urządzenia, jakim jest wkrętaka.
To szkolenie jest kolejnym doświadczeniem, które podniesie kwalifikacje naszych uczniów, a kolejne już niebawem.