W dniu 14 listopada 2018 roku uczniowie klasy II Tekh i III D spotkali się z dietetyczką p. Pauliną Dziura i pielęgniarką p. Eulalią Misiek – z Powiatowego Centrum Medycznego w Wieruszowie.
Powodem spotkania była rozmowa profilaktyczna dotycząca cukrzycy.
Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest od 1991 roku właśnie 14 listopada – w urodziny odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga. Dzień ten ma zwrócić uwagę na globalny wymiar cukrzycy, zwiększyć świadomość społeczną na temat tej choroby i promować właściwe działania profilaktyczne.
Światowy Dzień Cukrzycy przypomina, że liczba przypadków cukrzycy wzrasta i nadal będzie wzrastać, o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania prewencyjne. Szacuje się, że na świecie boryka się z tą chorobą około dwieście osiemdziesiąt pięć milionów ludzi. Dziewięćdziesiąt procent z nich cierpi na cukrzycę typu drugiego, czyli tą, do rozwoju której w dużej mierze przyczynia się niezdrowy styl życia.
Zapamiętajmy!
I. Cukrzyca potrafi nie dawać wyraźnych sygnałów przez wiele miesięcy, a bywa, że i lat. Nie oznacza to jednak, że nie sieje spustoszenia w organizmie. Jakie są jej pierwsze symptomy? Jeśli mimo zwiększonego apetytu i większych porcji tracisz na wadze, a przy tym nieustannie odczuwasz senność i zmęczenie, wzmożone pragnienie i często oddajesz mocz – niezwłocznie zrób badania krwi celem oznaczenia poziomu glukozy. Utrata masy ciała występuje zazwyczaj przy cukrzycy typu pierwszego. Cukrzyca typu drugiego, nazywana potocznie cukrzycą dorosłych, częściej dotyka osób otyłych lub z nadwagą.
II. Dodatkowe objawy, które mogą świadczyć o rozwoju cukrzycy to: częste, nawracające bóle głowy, pogorszenie zdolności widzenia, mrowienie i drętwienie kończyn, wolniejsze gojenie się ran, skłonność do grzybic, podrażnień śluzówek, skłonność do depresji i nadmierna potliwość. Wielu z nas bagatelizuje te sygnały, a wystarczy przynajmniej raz w roku pobrać krew i oznaczyć poziom glukozy. Jeśli mamy obciążenie genetyczne (ktoś w rodzinie chorował na cukrzycę) nie zwlekajmy z wykonaniem badań profilaktycznych.
Wszędobylski cukier, ukryty również w produktach, w których nasze kubki smakowe już go nie wyczuwają, istotnie zwiększa rozwój tej epidemii. Problem dotyczy coraz młodszych, wśród których nadwaga i otyłość stały się nierzadkim zjawiskiem. Oprócz oczywistych źródeł cukru w postaci słodyczy, cukier znajdziemy również w żywności typu fast food, pieczywie, sokach i nektarach, napojach gazowanych, wodach smakowych, jogurtach i serkach smakowych czy ketchupie. Bywają nim nawet dosładzane suszone owoce.
III. Konsekwencje: prognozy na przyszłość są bardzo niepokojące: do 2030 roku liczba chorujących na cukrzycę może się nawet podwoić. Rzesza z nich wciąż nie ma świadomości problemu, a nieleczona cukrzyca stopniowo wyniszcza organizm. Rozpoczyna się od problemów ze wzrokiem, poprzez nerki, serce, aż po zaburzenia neurologiczne czy tak zwaną „stopę cukrzycową”. Profilaktyka jest zawsze tańsza i mniej obciążająca niż leczenie, a najlepszą profilaktyką każdej choroby jest zdrowszy styl życia (właściwe odżywianie i ruch).