poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Wycieczka do Drezna na StriezelmarktWycieczka do Drezna na Striezelmarkt

W dniu 13 grudnia 2019 roku grupa 28 uczniów z naszej szkoły wybrała się do stolicy Saksonii Drezna na odbywający się nieprzerwanie od 1435 roku Striezelmarkt, czyli Jarmark Struclowy. Opiekę nad młodzieżą sprawowali: Jacek Bielecki oraz Barbara Howis. Wizyta na Jarmarku miała być wspaniałą okazją do zapoznania się z kulturą niemiecką okresu świątecznego oraz do zwiedzenia tak fantastycznego miejsca jakim jest Drezno, niegdyś sławione w czasach pełnego rozkwitu jako „Florencja nad Łabą”.

Ale zanim dotarliśmy do Drezna, po drodze udało się podziwiać wspaniałe widoki na Erzgebirge, czyli Rudawy. To niewielkie pasmo górskie na styku dwóch graniczących ze sobą państw: Niemiec i Czech, znane było już od średniowiecza z wydobywanych tutaj złóż rud srebra, cyny, miedzi oraz żelaza. Dzisiaj to malownicze pasmo górskie znane jest głównie turystom z okolicznych średniowiecznych zamków  takich jak Stolpen czy Twierdza Kőnigstein oraz meandrującej, malowniczo położonej rzeki Łaby. Jednym z większych miast położonych w pobliżu Rudaw jest Bautzen, czyli po polsku Budziszyn, do którego zajechaliśmy w drodze do Drezna.

Ta malowniczo położona miejscowość  w dolinie rzeki Sprewy jest historyczną stolicą Górnych Łużyc i centrum kulturalnym Łużyczan. Spacerując po Budziszynie podziwialiśmy dosyć dobrze zachowane mury miejskie wraz z basztami i bramami, budziszyński zamek Ortenburg oraz starówkę wraz ze Starym Rynkiem i Katedrą św. Piotra. Na budziszyńskim rynku naprzeciwko ratusza miejskiego odbywał się coroczny Weihnachtsmarkt, czyli Jarmark Bożonarodzeniowy.

Ostatnim punktem naszej wycieczki było Drezno, stolica Saksonii. Zwiedzanie miasta rozpoczęliśmy spacerując z lokalnym przewodnikiem, Panią Martiną Zellmer. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy na Nowym Mieście (Neustadt) pod pomnikiem Złotego Jeźdźca (Goldener Reiter), ukazującego Augusta II Mocnego na koniu w zbroi, symbolizującego powiązanie historii Polski i Niemiec. To właśnie August II Mocny w czasach wolnej elekcji zasiadał jednocześnie na tronie Polski, jako Król Polski oraz na tronie Niemiec jako Książe Elektor. Spacerując błoniami nad Łabą podziwialiśmy widok na Stare Miasto (Altstadt) podziwiając wspaniałe barokowe zabytki  m. in.: Operę Sempera, kompleks pałacowo-wystawowy Zwinger, Zamek Drezdeński, Katedrę Świętej Trójcy, Kościół Marii Panny oraz wiele innych zabytków wpisujących się w panoramę tego wspaniałego miasta. Po przejściu przez Łabę średniowiecznym mostem Augusta (Augustusbrücke), dotarliśmy do serca Starego Miasta, do Rynku Staromiejskiego na którym odbywał się coroczny Jarmark Struclowy (Striezelmarkt). Warto w tym miejscu nadmienić, że jest to najstarszy jarmark w całych Niemczech, organizowany już po raz 584. Na Jarmarku można było zrobić świąteczne zakupy m. in. świąteczne ozdoby, rękodzieło z drewna oraz z porcelany oraz wiele innych.

W czasie całej wycieczki dopisywały nam dobre humory, a i pogoda czasami potrafiła zaskoczyć. Późnym wieczorem wracaliśmy do kraju w poczuciu pełnej satysfakcji.

Jacek Bielecki, Barbara Howis


Skip to content