poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Wierszem o miłości – Halina PoświatowskaWierszem o miłości – Halina Poświatowska

Kim ty jesteś dla mnie.

Takie słowa często padają, gdy dwoje zakochanych ludzi chce sobie powiedzieć jak wiele dla siebie znaczą.
Brakuje Ci słów, by opisać Twoje uczucie do ukochanej osoby?

Powiedź to słowami poetki Haliny Poświatowskiej.

Halina Poświatowska – poetka, autorka niezwykle zmysłowych wierszy o miłości.

Artysta Janusz Radek nagrał płytę, która powinna zainteresować wielbicieli polskiej poezji. „Kim Ty jesteś dla mnie” to tytuł albumu prezentującego kompozycje artysty do czternastu wierszy Haliny Poświatowskiej. Krążek ukaże się 9 maja w 82. rocznicę urodzin poetki. W związku z premierą wydawnictwa od maja do 11 października, czyli 50. rocznicy śmierci Poświatowskiej, odbędą się liczne działania, także o charakterze niestandardowym, przybliżające jej wciąż aktualną twórczość. Tymczasem w sieci dostępne są już pierwsze fragmenty utworów pochodzących z płyty.

„Poezję tworzą wizjonerzy, a taka była właśnie Halina Poświatowska. Ta młoda, bezkompromisowa kobieta, zachłanna wiedzy i ciągle ją poszerzająca, stworzyła niezwykle uniwersalne wiersze. Nie tylko o miłości, nie tylko dla kobiet. Ja sięgam po Poświatowską, bo jej wierzę. W moich utworach starałem się zawrzeć cząstkę tego jej ogromnego pragnienia życia, miłości, wiedzy i świata. Dlatego tym razem skupiłem się wyłącznie na treści jej wierszy. Nie chciałem przy tym interpretować Haliny, nie zamierzałem jej tłumaczyć. Zbudowałem tło muzyczne, bliskie moim aktualnym inspiracjom, którego stałem się częścią” – mówi Janusz Radek.

W związku z obchodami 50. Rocznicy śmierci Haliny Poświatowskiej artysta przygotował studyjny materiał, będący odzwierciedleniem programu koncertowego wykonywanego w ramach projektu Poświatowska/Radek. Na warsztat wziął nie tylko pełne namiętności utwory, ale także filozoficzne wiersze, z jednej strony pełne pytań z drugiej wyjaśniające rzeczywistość z jaką przyszło się mierzyć młodej poetce.

„W trakcie pracy nad płytą, koncentrowałem się na doborze wierszy Haliny Poświatowskiej, tak, aby pokazać subtelność i uniwersalizm jej twórczości. Jednocześnie dążyłem do tego, aby kompozycje brzmiały nowocześnie i były spójne z tym, jak odbieram Poświatowską – jako nowoczesną, pełną życia i wyrazistą osobę. Tak też chciałbym ją moim słuchaczom przedstawić. Stąd oprócz tradycyjnych singli, płyty i koncertów, pojawi się w przestrzeni kilka nietypowych działań zachęcających do ciągłego odkrywania twórczości Haliny Poświatowskiej. Pierwsza odsłona całości już 8 maja podczas domówki, na którą gorąco zapraszam” – wyjaśnia Janusz Radek.

Inspirując się piękną twórczością poetki i projektem muzycznym Janusza Radka – spróbujemy także w naszej szkole zrealizować projekt:

„Mów do mnie Poświatowską”. Szczegóły wkrótce.


Skip to content