poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Weronika Malik wygrywa eliminacje recytując Nicka Cave’a!Weronika Malik wygrywa eliminacje recytując Nicka Cave’a!

„Millhaven to miasteczko małe, małe i bezbarwne
Sąsiedzi chłodnym darzą się szacunkiem
Lecz są tu dni niepokojące
Gdy przedwieczorne złote słońce
Rozpala serca czułym pocałunkiem
Ostrzegam przed niebezpieczeństwem
Cytując Biblię z nabożeństwem
Tra la la tra la la..la…la ..la….
Nie znasz dnia ani godziny – tylko Bóg je zna!”

Tak zaczyna się ballada, której bohaterka z powodu swoich bardzo niecodziennych skłonności jest przyczyną tragicznych wydarzeń w małym amerykańskim miasteczku.

To dzięki intrygującej prezentacji  tego utworu autorstwa  Nicka Cave’a  (Przekleństwo Millhaven) Weronika Malik z klasy II Technikum Informatycznego została laureatką powiatowych eliminacji 63. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego.

W konkursie brał także udział Wojciech Perkiewicz z III klasy Technikum Logistycznego, pokazując ciekawą interpretację tekstów Andrzeja Bursy (Szachy) i J. Tuwima (Kartka z dziejów ludzkości).
Weronika jako laureatka będzie reprezentować  powiat wieruszowski na etapie rejonowym w Sieradzu. Weronika! Życzymy Ci Victorii!

Gratulacje także dla opiekuna młodych artystów – polonisty Norberta Junke.

…a oto kilka słów na temat twórczości  Nicka Cave’a:

„Millhaven” to historia nastoletniej Loretty, która nazbyt dobrze zdaje sobie sprawę z faktu, że wszystko ma swój Koniec. Czy uda się jej choć raz „zatańczyć” życie? „Nie znasz dnia, ani godziny…”

Ona odkrywa przed słuchaczem kolejne morderstwa w miasteczku, podkreślając, że „wszystkie boskie stworzenia, muszą umrzeć”. W dalszym ciągu utworu, w wyniku nieudanego zabójstwa Mrs. Colgate, okazuje się, że to Lottie jest w rzeczywistości zabójczynią. Utwór rozgrywa się w fikcyjnym miasteczku Millhaven, stworzonym ręką pisarza Petera Strauba i przelaną na papier w cyklu „The Blue Rose Murders”.

Nick Cave od lat jest jednym z najbardziej nieoczywistych, eklektycznych i zaskakujących artystów świata. Post-punkowy Książę Ciemności, jednocześnie liryczny i szorstki. Poeta, muzyk, prozaik, niedoszły malarz.

„Cave jest niepowtarzalnym, znakomitym artystą, który z właściwą tylko sobie sprawnością potrafi pisać zarówno o bólu i śmierci, jak i o nieuchwytnej, ponadczasowej miłości. Podobnie jak na przykład Leonard Cohen czy Bob Dylan –  Nick Cave darzony jest szczególną sympatią w Polsce. Uznanie dla Niego jest do tego stopnia wysokie, że powstała płyta z  tłumaczeniami utworów mistrza. Przekładami zajęli się doświadczeni w tego typu działalności Aleksander Roman Kołakowscy. Na albumie „W moich ramionach”, który jest de facto audiowizualnym zapisem koncertu, który odbył się 14 marca 1999 we Wrocławiu, wystąpili m.in. Stanisław Soyka („W moich ramionach”, „Pieśń o płaczu”), Maciej Maleńczuk z Anną Marią Jopek („Henry Lee”) i Kinga Preis („Przekleństwo Millhaven”). Najważniejszym jednak uczestnikiem przedsięwzięcia był… sam Nick Cave, który zaintrygowany naturą pomysłu (i zachwycony interpretacjami jego piosenek zaprezentowanych na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej) przyjechał do Wrocławia. Wsparł Stanisława Soykę w wykonaniu utworów i wykonał kilka innych samodzielnie. Płyta do dzisiaj jest ewenementem na skalę światową, a fakt obecności Cave’a w projekcie wskazuje, iż nie był on jedynie ciekawostką, a dojrzałą, udaną i docenioną przez samego mistrza próbą nowatorskiego podejścia  do jego mrocznej twórczości.”

Aby poczuć efekt, wystarczy posłuchać.


Skip to content