poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Warsztaty poświęcone twórczości noblistki Olgi TokarczukWarsztaty poświęcone twórczości noblistki Olgi Tokarczuk

W miniony piątek (21 lutego 2020 roku) w bibliotece Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica  odbyły się warsztaty poświęcone twórczości noblistki Olgi Tokarczuk. Miały one charakter nauki przez zabawę. Uczniowie mieli okazję poznać twórczość Olgi Tokarczuk poprzez wspólne czytanie i interpretowanie jej utworów.

Pomysłodawczynią warsztatów była pani Agnieszka Bartela. W spotkaniu  uczestniczyły następujące klasy: I Tep, I Teg, II Ttb, III Tl, I Tip, IV Thl,  i  III Tekh wraz z nauczycielkami: panią Wiesławą Ochotą, panią  Izabelą Moską, panią Katarzyną Joniak, panią Małgorzatą Gwiazdowską oraz panią Beatą Królikowską.  Przepiękną, inspirująca wystawę poświęconą  noblistce przygotowały nauczyciele bibliotekarze:  pani Halina Paluch oraz  pani Joanna Suwara. Warsztaty rozpoczęły się prelekcją o życiu i twórczości  noblistki, wygłoszoną przez  panią Agnieszkę Bartelę. Nauczycielka w ciekawy sposób przybliżyła uczniom najważniejsze wątki pisarstwa polskiej laureatki Nagrody Nobla. Każdy uczeń losował cytat z utworów Olgi Tokarczuk i czytał go na głos. Uczniowie bardzo zaangażowali się we wspólne czytanie dzieł noblistki. Młodzież z zainteresowaniem  wsłuchiwała się w głos pisarki  i dzieliła się swoimi przemyśleniami. Uczniowie byli także zaskoczeni tym, że w kilku zdaniach można zawrzeć tyle mądrych, nieoczywistych, a jednocześnie oddanych z taką precyzją treści. „Gdy przepisujemy i cytujemy, budujemy gmach wiedzy i rozmnażamy ją jak moje warzywa czy jabłonki. Przepisywanie jest jak szczepienie drzewa; cytowanie – jak wysiewanie nasion”(Olga Tokarczuk, Księgi Jakubowe).

 Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie wspólnym czytaniem utworów noblistki, a także na fakt, że nie wszyscy uczniowie mogli wziąć w nim udział, nauczycielki planują przeprowadzić kolejne warsztaty, na których uczniowie oprócz zdobycia wiedzy, będą mogli się po prostu dobrze bawić. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie i obiecujemy, że ciąg dalszy nastąpi…

Organizatorki: Agnieszka Bartela, Halina Paluch, Joanna Suwara.

Tekst: Agnieszka Bartela

Zdjęcia: Joanna Suwara


Skip to content