poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

UWAGA – KONKURS EKOLOGICZNY – Światowy Dzień Ziemi 2021 r. – „Przywróć naszą Ziemię”UWAGA – KONKURS  EKOLOGICZNY – Światowy Dzień Ziemi 2021 r. – „Przywróć naszą Ziemię”

„Kiedy wycięte zostanie ostatnie drzewo, ostatnia rzeka zostanie zatruta i zginie ostatnia ryba – odkryjemy, że nie można jeść pieniędzy.”  (przysłowie indiańskie)

„Ekologia i ochrona środowiska to (…) nie tylko wielki przemysł, kopalnie i huty. To także Twoje i moje codzienne gesty, to Twoja i moja kuchnia, łazienka, garaż, ogród.
To wybór przez Ciebie i przeze mnie środków komunikacji, sposobu spędzania wolnego czasu i taka ochrona środowiska zaczyna się najbliżej: w tym pokoju, mieszkaniu, domu”.

Eryk Mistewicz  (dziennikarz, publicysta)

Dzień Ziemi to najbardziej znane święto ekologiczne obchodzone na całym świecie 22 kwietnia.  Każdego roku w obchody Dnia Ziemi angażuje się wiele organizacji i stowarzyszeń ekologicznych, oraz placówek oświatowych. Co roku nasi uczniowie angażowali się w sprzątanie terenu przy szkole oraz wyjeżdżali do pobliski lasów, żeby zebrać duże ilości śmieci. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”.

Obchody Dnia Ziemi są bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw. Zastanówmy się co każdy z nas może zrobić, aby zadbać o środowisko. Zacznijmy od małych kroków, bo to od nich zaczynają się duże zmiany. Jeśli każdy z nas zrobi dla planety jedną małą rzecz codziennie, to nasza Ziemia odczuje to. Pamiętajmy, że nie jesteś jedynymi mieszkańcami Ziemi, jesteśmy tylko jednym z elementów i to od nas zależy co zostanie dla przyszłych pokoleń. Co mogę zrobić dla Ziemi: np. zrezygnować z torebek i butelek plastikowych, segregować śmieci, oszczędzać wodę i energię, kupować odpowiedzialnie, wybierać towary wielokrotnego użytku. To tylko kilka przykładów – nie jest to trudne, wystarcz tylko chcieć. Z powodu pandemii, wiele konferencji i towarzyszących Dniu Ziemi akcji odbywa się w świecie wirtualnym. Podobnie będzie w naszej szkole zapraszamy wszystkich uczniów do konkursu.

Podziel się tym, jak Ty dbasz o planetę na co dzień, przedstaw swoje ekodziałania w formie prezentacji (maksymalnie 10 slajdów w programie PowerPoint). Wykorzystaj swoje zdjęcia, rysunki, szkice, a jeżeli będziesz korzystał z zasobów internetu to podaj źródło. Swoją pracę wyślij do pani Moniki Hejman oraz pani Miraldy Wypych-Kozłowskiej za pośrednictwem dziennika elektronicznego. Każda praca musi być oznaczona klasą oraz imieniem i nazwiskiem wykonawcy. Na prezentacje czekamy do 31 maja 2021. Trzy najciekawsze prace będą opublikowane na stronie internetowej szkoły.


Skip to content