poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

„Twoje dane – twoja sprawa”„Twoje dane – twoja sprawa”

Nasza szkoła uczestniczy w Ogólnopolski program edukacyjny „Twoje dane – twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli”. Realizatorem programy jest Urząd Ochrony Danych Osobowych pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.

Główne cele tego programu edukacyjnego to:

  • popularyzacja treści związane z ochroną danych osobowych i prawem do prywatności,
  • edukowanie dzieci i młodzieży, jak mają chronić dane osobowe zarówno w realnym, jak i w cyfrowym świecie.

W związku z powyższym zachęcamy do obejrzenia krótkich filmów edukacyjnych.

  1. Dowód zawsze osobisty. Sprawdź, jak go chronić”: https://uodo.gov.pl/pl/384/710

„Najbardziej obawiamy się utraty dowodu osobistego. Niezależnie czy został skradziony, zgubiony lub czy pozwoliliśmy go skopiować, pojawia się niebezpieczeństwo wykorzystania naszych danych. Pozyskanie przez osoby nieuprawnione naszego numeru PESEL wraz z imieniem i nazwiskiem może mieć dla nas bardzo poważne konsekwencji.”

  1. „Szkoła uczy (się) chronić dane”: https://uodo.gov.pl/pl/384/742
    Rekrutacja do szkół to jeden z kilku wątków, o którym mowa w filmie. Prezentuje on także wyjaśnienia w kontekście takich zadań jak monitoring wizyjny, dane osobowe nauczycieli, ocenianie i wyróżnianie uczniów, opieka zdrowotna w szkole.

Serdecznie zapraszam nauczycieli, nastolatków oraz ich rodziców do obejrzenia wykładu online „Bezpieczeństwo cyfrowe dzieci i młodzieży a odpowiedzialność”, który jest organizowany przez Urząd Ochrony Danych Osobowych oraz  Komendę Stołeczną Policji. Transmisja wykładu odbędzie się w piątek 9 kwietnia br. o godz. 10.00.

Wydarzenie będzie dostępne pod linkiem: https://youtu.be/Y5A_RLUrGSk. Podczas webinarium eksperci odpowiedzą m.in. na pytania, jak odpowiedzialnie i świadomie korzystać z dostępnych narzędzi w celu ochrony siebie, swojego wizerunku i danych osobowych, a także opowiedzą o konsekwencjach nierozważnych decyzji w cyfrowej rzeczywistości.

Więcej informacji odnośnie projektu znajduje się tutaj: https://uodo.gov.pl/pl/21/32


Skip to content