poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

To warto obejrzeć! Film”LEGIONY” w reżyserii Dariusza GajewskiegoTo warto obejrzeć! Film”LEGIONY” w reżyserii Dariusza Gajewskiego

W dniu 22października uczniowie  klas:1Tip,3Ti,3 Ttb,4Tl  wraz z wychowawczyniami :mgr Katarzyną Joniak, mgr Agatą Damasiewicz ,mgr Julitą Bossą-Piluch ,mgr Izabelą Moska obejrzeli film „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego. W związku ze zbliżającą się rocznicą Odzyskania przez Polskę Niepodległości film ten był lekcją historii i patriotyzmu oraz przypomnieniem wydarzeń ,walczącej o niepodległość Polski.

„Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego przedstawiają historię z lat 1914-16 – uczestników walk o niepodległość Polski. To kino przygodowe przepełnione scenami batalistycznymi, nagranymi przy wykorzystaniu najnowocześniejszych technik filmowych.

Na ekranie obok bohaterów fikcyjnych, których losy wzorowano na życiorysach prawdziwych legionistów, występują postacie historyczne takie jak: brygadier Józef Piłsudski (Jan Frycz), porucznik Stanisław Kaszubski ps. Król (Mirosław Baka), rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz (Borys Szyc) i porucznik Jerzy Topór-Kisielnicki (Antoni Pawlicki).

„(…)Zdjęcia do filmu „Legiony” kręcono od sierpnia 2017 roku do kwietnia 2019 roku m.in. w Bieszczadach (przemarsze wojsk) oraz na rynku w Cieszynie, gdzie na potrzeby filmowców wymieniono kilkadziesiąt witryn sklepowych, zamontowano dwieście stylizowanych szyldów,. Powstało sto replik austriackich plecaków, uszyto kilkadziesiąt kompletów mundurów i strojów cywilnych. Na potrzeby imponujących scen batalistycznych Rokitna i Kostiuchnówka wykopano pięćset pięćdziesiąt metrów okopów. Na ekranie możemy zobaczyć aż stu dwudziestu trzech aktorów Fabijańskiego, Gelnera i Wolańską wspierało pięćset pięćdziesiąt osób z grup rekonstrukcyjnych oraz ponad pięćdziesięciu kaskaderów i dwieście dwadzieścia koni.(…)”

Zachęcamy wszystkich uczniów do obejrzenia tego filmu, naprawdę warto!


Skip to content