poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Światowy Dzień Walki z OtyłościąŚwiatowy Dzień Walki z Otyłością

24 października obchodzimy Światowy Dzień Walki z Otyłością. Ma on na celu zwrócenie uwagi na problem nadwagi i otyłości oraz zwiększenie świadomości społecznej na temat prawidłowego odżywiania i jego wpływu na zdrowie i samopoczucie człowieka. Wykorzystajmy najbliższy tydzień na wprowadzenie w naszych domach zdrowych nawyków żywieniowych i wspólną aktywność fizyczną!

Otyłość od 1985 roku oficjalnie uznaje się z chorobę przewlekłą. Charakteryzuje się nadmierna zawartością tkanki tłuszczowej będącej czynnikiem ryzyka rozwoju wielu schorzeń niebezpiecznych dla zdrowia w tym nowotworów złośliwych. Jemy dużo niezdrowego, przetworzonego pożywienia oraz znaczące ilości słodyczy. Polacy znajdują się w pierwszej piątce najbardziej otyłych narodów w Europie.

Otyłość podzielić możemy na 2 rodzaje: pierwotną oraz wtórną.

· Otyłość pierwotna – związana z tzw. dodatnim bilansem energetycznym – ludzie wydatkują za mało energii w porównaniu z jej ilością dostarczaną z pożywieniem.

· Otyłość wtórna – pojawia się w wyniku chorób powodujących zaburzenie równowagi metabolicznej organizmu.

Do czynników warunkujących otyłość m. in. zaliczamy:

· brak lub niewystarczającą aktywność fizyczną

· nieodpowiednią dietę

· przewlekły stres

· uwarunkowania psychospołeczne (tzw. „zajadanie stresu” złe nawyki żywieniowe w rodzinie jak również złe warunki ekonomiczne)

Najbardziej istotne problemy zdrowotne związane z występowaniem otyłości i nadwagi:

· cukrzyca typu 2

· choroby układu krążenia (miażdżyca, nadciśnienie tętnicze a w konsekwencji zawał, udar, choroby otępienne, żylaki kończyn dolnych)

· choroby układu oddechowego (zespół bezdechu sennego)

· układ kostny (zmiany zwyrodnieniowe kości)

· układ pokarmowy (kamica pęcherzyka żółciowego, problemy gastryczne)

· problemy psych

PAMIĘTAJMY!

Redukcja masy ciała i zmiana nawyków żywieniowych oraz stylu życia to najprostsze metody walki z otyłością. Włączenie odpowiedniej diety bogatej w warzywa i owoce oraz aktywne spędzanie wolnego czasu to podstawa zmian gwarantujących utrzymanie szczupłej sylwetki, a co za tym idzie zdrowia

Zdjęcie: https://www.szpital.swidnica.pl


Skip to content