poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Staszic na Giełdzie Papierów WartościowychStaszic na Giełdzie Papierów Wartościowych

W piątek 21 kwietnia 2017 roku 46 uczniów i uczennic naszej szkoły zwiedzało Warszawę. Wycieczkę tematyczną – ekonomiczną organizowała Barbara Howis we współpracy z opiekunami Małgorzatą Karkoszką i Katarzyną Klimas.

Głównymi punktami pobytu w stolicy było zwiedzanie Centrum Pieniądza w Narodowym Banku Polskim oraz pobyt na Giełdzie Papierów Wartościowych.

W NBP każdy mógł dowiedzieć się nie tylko o historii pieniądza i bankowości ale także zobaczyć i poćwiczyć rozróżnianie pieniędzy prawdziwych od fałszywych, zobaczyć jakie pieniądze są w obiegu w innych państwach na świecie. Można było zobaczyć jak wyglądają pieniądze zniszczone: wyprane czy spalone. Każdy mógł poczuć się jak właściciel 12 kg sztaby złota wartej około 2 mln PLN.

Na GPW uczestnicy wzięli udział projekcji filmu na temat giełdy, inwestowania, biur maklerskich, indeksów, akcji i innych instrumentów, w które można inwestować. Pierwotnie, na początku lat 90. XX wieku, gdy GPW została utworzona (pierwsza sesja na giełdzie odbyła się  16 kwietnia 1991 roku z debiutem 5 spółek), stanowiła ona głównie miejsce prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych i pozyskiwania kapitału przez Skarb Państwa. Obecnie na GPW w Warszawie notowanych jest 487 spółek (informacja na dzień 24-01-2017) i ciągle ta liczba się zwiększa. Wizyta ta z pewnością dla wielu uczniów to impuls do poszerzania swojej wiedzy na temat możliwości jakie daje giełda. Wizyta na giełdzie nie mogła zakończyć się inaczej jak wspólnym zdjęciem przy byku, który symbolizuje hossę, czyli długotrwały wzrost cen akcji na giełdzie.

Spacerując po stolicy odwiedziliśmy najważniejsze punkty – wizytówki miasta stołecznego: Pałac Kultury i Nauki, Pałac Prezydencji, Plac Zamkowy, przy którym stoi Zamek Królewski oraz kolumna Zygmunta III a także Plac marsz. Józefa Piłsudskiego, na którym znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza.

Na zakończenie można było odpocząć i kupić co nieco w Złotych Tarasach.

Wycieczkę można uznać za udaną, głównie dzięki świetnej współpracy wszystkich uczniów i uczennic.


Skip to content