poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Sprzątamy świat wokół nasSprzątamy świat wokół nas

„Sprzątanie Świata jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln wolontariuszy na całym świecie. Kampania „Sprzątanie świata – Polska” od pierwszej edycji jest sztandarowym działaniem założonej przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz Fundacji Nasza Ziemia. Sprzątanie świata to najpowszechniejsza w naszym kraju wolontariacka akcja na rzecz poszanowania środowiska. Jest ona częścią światowego ruchu, który od ponad 25 lat pod egidą UNEP (Program Środowiskowy ONZ) jednoczy dziesiątki milionów ludzi na całym świecie w działaniach dla ochrony Ziemi.

Akcja „Sprzątanie świata – Polska” została wyróżniona m.in. Europejską Nagrodą Fundacji Forda, wyróżnieniem Pro Publico Bono i wyróżnieniem Europejskiego Roku Wolontariatu. W tym roku w Polsce akcja skupia się  na zawracaniu przedmiotów i odpadów z drogi na wysypiska. Dlatego promowane, proponowane i inicjowane będą działania, dzięki którym rzeczy można „podać dalej”, aby nie stały się odpadami po jednorazowym użyciu. A gdy już stają się odpadami, to świadomie dać im szansę na „drugie życie”, oddając je do zbiórki selektywnej.”
Praktycznymi sposobami działania, które realizujemy w naszej szkole jest zbieranie nakrętek plastikowych, makulatury, baterii, zużytych płyt, telefonów. Najważniejsze jest  nieśmiecenie i nietworzenie odpadów na co dzień. W ten sposób krzewimy kulturę ponownego przetwarzania surowców, a nie traktowania ich jako jednorazowych.

Podziękowania dla wszystkich uczniów i nauczycieli, którzy wzięli udział( 30 września 2016) w sprzątaniu naszego najbliższego otoczenia: szkoły i miasta.

Przypominamy: zbiórkę odpadów prowadzi wraz z młodzieżą nauczycielka chemii Iwona Kuliga-Kmiecik ( pracownia numer 1, na parterze szkoły). Pieniądze ze sprzedaży odpadów przekazujemy na cele charytatywne.

sprztaanie


Skip to content