poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Profilaktyka uzależnień – spotkania z terapeutą uzależnień p. Dariuszem SoborczykiemProfilaktyka uzależnień – spotkania z terapeutą uzależnień p. Dariuszem Soborczykiem

Uczniowie klas: I Technikum Logistycznego i I Technikum Informatycznego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych  im. St. Staszica, w dniu 6.04.22 spotkali się z terapeutą uzależnień Dariuszem Soborczykiem z SP ZOZ  – Miejski Ośrodek Profilaktyki, Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Wieruszowie.
Rozmowa dotyczyła skutków kontaktu młodego człowieka z substancjami psychoaktywnymi.
Następne spotkania z klasami naszej szkoły: 27 i 28 kwietnia 2022.

Przykłady objawów mogących wskazywać na używanie narkotyków:

Wygląd i ogólny stan zdrowia: zmiana wyglądu (zaniedbanie w wyglądzie, higienie osobistej, sposobie poruszania się, mówienia itp.), charakterystyczny zapach wydychanego powietrza, włosów, ubrania, wahania dobowe nastroju (od radości do przygnębienia), zaburzenia snu (bezsenność lub nadmierna senność), wychudzenie, męczliwość, drżenie rąk, częste przeziębienia, przewlekły kaszel, bóle żołądka, bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, częste urazy, ślady po pobiciach, napady drgawkowe.
Rozwój fizyczny: zahamowanie wzrostu, widoczny spadek energii, osłabienie popędu seksualnego, zaburzenia w odżywianiu się.
Stan psychiczny: utrata zainteresowań, gorsze zapamiętywanie, trudności w koncentracji, okresy niepamięci, przyśpieszony tok myślenia, gonitwa myśli, mowa bełkotliwa, nie wyraźna, napady śmiechu, przygnębienie lub podwyższenie nastroju, drażliwość, agresywne wypowiedzi, nastawienia ksobne, urojenia prześladowcze, iluzje, omamy, mówienie do siebie, napady lęku, dziwaczne, nie zrozumiałe dla innych zachowania.
Oczy: przekrwienie spojówek, obrzęk powiek, podwójne widzenie, rozszerzone źrenice wolno reagujące na światło, zwężone źrenice nie reagujące na światło, brak kontroli nad ruchami gałek ocznych, przemijający wytrzeszcz gałek ocznych.
Nos, jama ustna: katar, kichanie, zapalenie skóry pod nosem, owrzodzenia lub perforacja przegrody nosa, obrzęk śluzówki nosa, krwawienie z nosa, nie połykanie śliny, uczucie suchości w ustach, słodki zapach z ust, próchnica.
Skóra: ślady po wkłuciach dożylnych, domięśniowych, wybroczyny, zasinienia, ropnie, ślady po wyciskaniu, obrzęk dłoni, podudzi, podrapania, poparzenia palców, ciała np. ślady po oparzeniach papierosami, przebarwienia (brązowe plamy na palcach), wzmożona potliwość, świąd i pieczenie skóry.
Czynności ruchowe: powolny chód, zastyganie w niekonwencjnalnych pozycjach, zaburzenia równowagi, pobudzenie ruchowe, niezborność ruchowa.

 

 


Skip to content