poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Profilaktyka czerniaka skóry „Znamię! Znam je?”Profilaktyka czerniaka skóry „Znamię! Znam je?”

Program edukacyjny „Znamię! Znam je?”  jest jedną z inicjatyw służących popularyzacji wiedzy na temat profilaktyki i czynników ryzyka czerniaka skóry, skierowaną do uczniów szkół ponadpodstawowych.
Właśnie zakończył się cykl spotkań profilaktycznych, w których udział wzięło blisko 300 uczniów naszej szkoły.
Podziękowania za wsparcie w realizacji projektu:
– p. Emilii Płusce  z PCM Wieruszów,  p. Annie Smolis z wieruszowskiego SANEPID-u i p. Karolinie Kaźmierczak ze starostwa powiatowego.

– „czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Charakteryzuje się bardzo agresywnym wzrostem oraz wczesnymi i licznymi przerzutami, które są trudne w leczeniu farmakologicznym. To oznacza, że czerniak szybko przechodzi z choroby miejscowej (rozwijającej się w jednym miejscu na skórze) w postać rozsianą tzw. uogólnioną.
Dzięki edukacji onkologicznej młodzieży możemy podnieść poziom świadomości zdrowotnej polskiego społeczeństwa i  doprowadzić do zahamowania wzrastającej z roku na rok częstości zachorowań na czerniaka.
– czerniak jest jednym z najłatwiejszych do zdiagnozowania nowotworów, ponieważ rozwija się na powierzchni skóry, najczęściej na odsłoniętych częściach ciała. Może powstawać na skórze wcześniej niezmienionej lub w zakresie istniejących już znamion. Regularna i dokładna obserwacja swojej skóry pozwala na wczesne wykrycie nowotworu. Wszystkie znamiona, narośla czy pieprzyki, które budzą niepokój i wydają się podejrzane, jak najszybciej powinny zostać zbadane przez lekarza dermatologa lub chirurga-onkologa i w razie jakichkolwiek wątpliwości wycięte. Objawy czerniaka takie jak swędzenie, krwawienie i pękanie znamienia również są sygnałem alarmowym i wymagają natychmiastowej konsultacji. Wczesne rozpoznanie czerniaka, w wielu przypadkach, oznacza samodzielne wykrycie zmian przez pacjenta. Nie jest to trudne – wystarczy regularnie obserwować swoje ciało,

– czerniak jest jednym z kilkudziesięciu nowotworów złośliwych skóry. Jednocześnie jest jednym z najbardziej agresywnych i od niedawna coraz częściej spotykanych nowotworów wśród młodych ludzi. Wywodzi się on z melanocytów, czyli umieszczonych w skórze komórek barwnikowych wytwarzających pigment – melaninę. Barwnik ten sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym. Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale mogą również wystąpić w obrębie ust, nosa czy gałki ocznej. Według danych Stowarzyszenia Euromelanoma, co roku na świecie lekarze wykrywają 200 tys. nowych przypadków zachorowań na czerniaka złośliwego. Czerniak charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz możliwością tworzenia wczesnych i licznych przerzutów, które są bardzo trudne w leczeniu farmakologicznym. To właśnie czerniak przerzutowy jest najbardziej śmiertelną formą choroby, występującą gdy nowotwór rozprzestrzenia się poza powierzchnię skóry do innych organów, takich jak węzły chłonne, płuca, mózg i inne obszary organizmu. Wczesne stadium choroby daje szansę na wyleczenie 97% pacjentów, podczas gdy w  zaawansowanym stadium czerniaka, do tej pory możliwe było wyleczenie jedynie 5% chorych.”
Podziękowania za życzliwość – dla p. Beaty Królikowskiej, która użyczyła swojej pracowni  do przeprowadzenia większości spotkań.
– koordynator projektu- pedagog szkolny  Danuta Urbaś

https://www.akademiaczerniaka.pl/pliki/kampania/ulotka-znamie-znam-je-2019.pdf 

https://www.akademiaczerniaka.pl/akademia-czerniaka/nasze-kampanie/kampania-znamie-znam-je/o-kampanii

https://czerniak.org.pl/


Skip to content