poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Problemy współczesnego świata: cyberprzemoc, dopalacze, alkoholProblemy współczesnego świata: cyberprzemoc, dopalacze, alkohol

W środę 4 marca 2020r odbyło się spotkanie klasy 2r2d z przedstawicielem Wieruszowskiej Policji – aspirantem sztabowym panem Damianem Pawlakiem.  Pan Pawlak  krótko opowiedział jak wygląda praca policjanta i jakie wymogi trzeba spełnić żeby pracować w służbach mundurowych. Na spotkaniu poruszono  wiele  tematów dotyczących bezpieczeństwa młodych ludzi: cyberprzemoc, problem dopalaczy i alkoholizmu wśród młodzieży, bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Policjant poinformował uczniów o tym, jakie sankcje grożą w przypadku spożywania alkoholu przez nieletnich, prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu oraz w przypadku posiadania narkotyków. Aspirant Pawlak przypomniał młodzieży, że osoba, która ukończyła 17 lat odpowiada za przestępstwa i wykroczenia jak osoba dorosła. Na spotkaniu został poruszony bardzo ważny problem, który dotyczy wielu młodych ludzi – cyberprzemoc.

Cyberprzemoc to takie zachowanie, które krzywdzi emocjonalnie drugiego człowieka. Osoby, które stosują cyberprzemoc używają do tego celu Internetu albo telefonów komórkowych.

 W przeciwieństwie do przemocy fizycznej, cyberprzemoc nie zostawia śladów na ciele i nie widać jej gołym okiem. Osoby, które doświadczyły cyberprzemocy czują się zranione i bardzo przeżywają to, co je spotkało. Pojawiają się u nich nieprzyjemne myśli i uczucia takie jak: bezradnośćwstydupokorzeniestrach a czasem również złość.

 Cyberprzemoc to takie zachowania jak:

 • ośmieszanie,obrażanie, straszenie, nękanie czy też poniżanie kogoś za pomocą Internetu, albo telefonu komórkowego
 • podszywanie się pod kogoś w portalach społecznościowych, na blogach, wiadomościach e-mail lub komunikatorach
 • włamanie się na czyjeś konto (np. pocztowe, w portalu społecznościowym, konto komunikatora)
 • publikowanie oraz rozsyłanie filmów, zdjęć, albo informacji, które kogoś ośmieszają
 • tworzenie obrażających kogoś stron internetowych lub blogów
 • pisanie obraźliwych komentarzy na forach, blogach, portalach społecznościowych.

O czym warto pamiętać?

 • Nawet pozornie niewinny żart może być rodzajem cyberprzemocy. Uważajmy na to, co piszemy.
 • Na niektóre formy cyberprzemocy grozi odpowiedzialność karna.
 • Na przemoc nie wolno odpowiadać tym samym. Jeśli czujesz, że sprawa Cię przerasta, skontaktuj się ze specjalistami lub odpowiednimi służbami.
 • Pamiętaj, że w serwisach społecznościowych wszelkie przejawy cyberprzemocy można zgłosić do administratorów (zgłoś nadużycie).
 • Gdy padasz ofiarą cyberprzemocy, zachowaj dowód: zrób zrzut ekranu, zachowaj SMSy lub wiadomości.
 • Jako świadek cyberprzemocy – reaguj i sprzeciwiaj się.

Źródła:

https://fundacja.orange.pl

https://116111.pl/problemy/czym-jest-cyberprzemoc

Na spotkaniu została także wyświetlona prezentacja: „Dopalacze – dlaczego nie warto próbować ?”, w której pokazano jakie negatywne skutki zdrowotne i społeczne wiążą się z zażywaniem dopalaczy. Dopalacze to groźne substancje chemiczne, których działanie jest zbliżone działania narkotyków. Dopalacze to potoczna nazwa dla różnego rodzaju substancji naturalnych lub syntetycznych o działaniu odurzającym, lub pobudzającym. Producenci dopalaczy zazwyczaj nie informują o pełnym składzie chemicznym, zatrucie dopalaczami może prowadzić do ciężkich powikłań zdrowotnych a nawet do śmierci.

Spotkanie z policjantem było dla uczniów  ważną lekcją życia, którą zorganizowały w ramach godziny wychowawczej panie Monika Hejman i Wioletta Żywioł.


Skip to content