poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Podziękowanie dla Damiana Nowaka



Podziękowanie dla Damiana Nowaka

Serdecznie dziękujemy Damianowi Nowakowi absolwentowi kl. 4 Technikum Budowlanego – za prezent przekazany do biblioteki szkolnej – własnoręcznie wyrzeźbionej pięknej SOWY (symbolu mądrości). Dołączyła ona do bibliotecznej kolekcji sów.

Współcześnie, wizerunek sowy funkcjonuje w społeczeństwie przede wszystkim jako symbol mądrości i atrybut bogini Ateny. Starożytni Grecy, w przeciwieństwie do większości innych narodów, nie okazywali lęku przed sowami. Wręcz przeciwnie, były dla nich uosobieniem wielkiej inteligencji. Cenili zwłaszcza ich wzrok, który przenikał ciemność i umożliwiał prowadzenie nocnego trybu życia. Wyrażał też   rozsądek, inteligencję i mądrość, cechy pozwalające podejmować słuszne decyzje. Dlatego właśnie sowa stała się atrybutem Ateny, wszechwiedzącej bogini, która potrafiła dostrzec nawet to, co kryło się w głębokich ciemnościach. Już od VI w. p.n.e. podobizna tego ptaka była umieszczana na srebrnych monetach o nominale czterech drachm, co jeszcze bardziej wpłynęło na rozpowszechnienie jej symbolu. Dziś postać sowy zdobi grecki bilon o nominale 1 euro.
Sowa, bohaterka filmów i bajek.
Aż do XIX wieku sowa była postrzegana jako towarzyszka czarownic i czarnoksiężników. Niewątpliwie w tej samej roli zobaczyła ją także angielska pisarka, Joanne Kathleen Rowling, która uczyniła z niej bohaterkę serii powieści o Harrym Potterze. Nierzadko, pokonując wiele kilometrów i walcząc z trudnymi warunkami klimatycznymi puchacze, sowy śnieżne, sóweczki, syczki, uszatki czy włochatki przenosiły w swych dziobach lub szponach pocztę i drobne przesyłki. Były lojalnymi i oddanymi przyjaciółmi gotowymi poświecić swoje życie za właściciela. Umożliwiały również legalny kontakt młodych adeptów sztuki magicznej z Hogwartu ze swoimi rodzinami. Sową, której w powieści poświęca się najwięcej miejsca jest Hedwiga – sowa śnieżna, powiernica Harrego Pottera.

Na kartach literatury swoje miejsce znaleźli też: narnijski biały puchacz Świecopuch i Sowa Przemądrzała, bohaterka znanej wszystkim dzieciom książki „Kubuś Puchatek”. Świecopuch bardzo mądry i życzliwy ludziom ptak, nie odegrał jednak znaczącej roli w całej opowieści. Z kolei pełna życiowej wiedzy Sowa Przemądrzała była skarbnicą wiedzy dla wszystkich mieszkańców Stumilowego Lasu. Zawsze służyła pomocą i radą, bo „jeśli ktokolwiek wie cokolwiek o czymkolwiek to tylko Sowa”. I choć miała przesadne mniemanie o swojej wiedzy, udzielane przez nią wskazówki były chętnie wykorzystywane przez bohaterów tej książki.

Na szczęście sowy przetrwały skierowane przeciw nim kampanie, oparte jedynie na zabobonnych przesądach i niczym nieuzasadnionym lęku, a nastawienie ludzi uległo zmianie. Obecnie, jeśli funkcjonują jeszcze jakieś wierzenia dotyczące tych ptaków to mają raczej pozytywne zabarwienie. Są uważane za mądre stworzenia, o czym świadczą ich częste wizerunki w okularach czy togach. O wartości sów i ich znaczeniu dla środowiska, świadczy fakt, że podlegają ścisłej ochronie. Optymizmem napawa też fakt, że coraz częściej pojawiają się na kartach książek dla dzieci i młodzieży oraz ekranach filmowych, co pozwala na lepsze zrozumienie ich życia i zwyczajów.


Skip to content