poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Podziękowania dla honorowych krwiodawcówPodziękowania dla honorowych krwiodawców

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy w dniu 5 stycznia oddali honorowo krew. Byli to uczniowie naszej szkoły, absolwenci i mieszkańcy powiatu wieruszowskiego, w sumie 30 osób (zgłosiło się 35).
Dziękujemy Paniom ze Stacji Krwiodawstwa w Wieluniu za – jak zwykle profesjonalne i sprawne przeprowadzenie akcji.

Krwiodawstwo to honorowe oddawanie krwi na rzecz innych osób. Tak najprościej można to określić. Dawcą krwi może być każdy zdrowy człowiek w przedziale wiekowym 18- 64 lata, waży co najmniej 50 kg. Ludzie powinni oddawać krew, ponieważ jest to często jedyny środek, który może uratować życie innego człowieka. Nie ma żadnego zamiennika ludzkiej krwi. Krew przetaczana jest osobom poszkodowanym w wypadkach, po operacjach, podczas leczenia. Jeśli zabraknie krwi do przetoczenia, to nie ma jak pomóc osobie potrzebującej. Krew to często jedyna droga ratunku. Jeśli nie zostanie przetoczona, to nic choremu nie pomoże. Dlatego jest to takie ważne. Każdy z nas może kiedyś potrzebować krwi, więc nie powinniśmy pozwolić, żeby jej brakowało. Oddanie krwi dla dawcy nie ma żadnych negatywnych skutków. Jedyne, co może odczuwać, to osłabienie do końca dnia. Dawca do końca dnia, w którym oddał krew, musi wyrzec się używek (papierosów, alkoholu itd.) oraz przemęczania fizycznego (pracy fizycznej, uprawiania sportu itp.).


Skip to content