poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Podróż z nowoczesną technologią oraz zabytkami w tlePodróż z nowoczesną technologią oraz zabytkami w tle

W dniu 17.11.2016 r. uczniowie Technikum Budowlanego z klas I, II, III oraz IV Technikum Budowlanego wraz z opiekunami mgr inż.Beatą Królikowską  i inż. Pawłem Moską uczestniczyli w wycieczce do tartaku oraz Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Wycieczkę naszą rozpoczęliśmy nieopodal Wielunia w Rychłowicach w Firmie Tartak i Zakład Stolarski Państwa Janiny i Wacław Witkowskich.

To firma rodzinna powstała w 1982r, specjalizuje się w projektowaniu i wykonawstwie konstrukcji drewnianych dachów i całych obiektów w technologii tradycyjnej (z elementów drewnianych łączonych na czopy, zaciosy, gniazda itp.) oraz w technologii nowoczesnej (z elementów drewnianych łączonych za pomocą płytki wielokolcowej wg posiadanej licencji międzynarodowej firmy MITEK). Wykonuje również altany i wiaty o konstrukcji drewnianej, budynki letniskowe i ogrodowe, zadaszenia drewniane, konstrukcje nietypowe.

Zwiedzanie zakładu rozpoczęliśmy od biura projektowego.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnego programu komputerowego Dietrich’s, który został stworzony do przygotowania projektu oraz optymalizacji produkcji jest możliwość zaprojektowania konstrukcji drewnianej w rozbiciu na detale. Zaawansowane funkcje pozwalają na tworzenie trójwymiarowej wizualizacji dachu.

Firma wykonuje m.in. wiązary kratowe, które są coraz częściej wykorzystywane jako alternatywa dla więźby tradycyjnej. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych maszyn CNC więźba dachowa wykonana jest z najwyższą precyzją i starannością.

Podczas zwiedzania zakładu uczniowie obejrzeli krok po kroku „wędrówkę” drewna i towarzyszące mu procesy produkcyjne.

W grudniu 2014r. zakład uruchomił pierwszą w Polsce automatyczną linię do mechanicznego sortowania wytrzymałościowego drewna konstrukcyjnego. Uczniowie zapoznali się z urządzeniami, dzięki którym ten proces się odbywa i jak jest sterowany.

Do najbardziej spektakularnych obiektów wykonanych przez Tartak Witkowscy należy rekonstrukcja wyposażenia wnętrza późnobarokowego kościółka w Woźnikach (woj. wielkopolskie), na terenie woj. łódzkiego: sołka na skansenie w Muzeum Okręgowym w Sieradzu, barokowego dworku w Ożarowie oraz wiatraka typu koźlak w Kociewie oraz wykonanie repliki XV wiecznej szkuty wykonanej z drewna dębowego w tradycyjnej technologii oraz galarów.

W 2011r. szkuta nazwana „Wandą” zrekonstruowana przez Tartak Witkowscy uczestniczyła w Festiwalu Rzeki Loary w Orleanie koło Paryża, wzięła również udział w II Flisie- Festiwal 2013 Spotkanie kultur nadrzecznych na Łurzycu organizowany w miejscowości Gassy nad Wisłą. Uczestniczyła także we flisie rzeką Odrą, do Szczecina, na światowy Zlot Żaglowców.

Wycieczkę po zakładzie zakończyliśmy na poczęstunku przy ciepłej herbacie i drożdżówkach oraz ciekawych opowieściach z początków powstawania zakładu, pasji i miłości właścicieli do drewna, zdobywaniu doświadczenia i rozwijaniu firmy.

Na dalszą część wycieczki wybraliśmy się do Wielunia – do Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Ekspozycje wystaw mieszczą się na trzech kondygnacjach obiektu, zwiedzanie rozpoczęliśmy od wystawy czasowej, z 34 obrazami z wizerunkami Maryi, wśród których znajduje się także obraz Matki Bożej Pocieszenia – Pani Ziemi Wieluńskiej.

To interpretacje malarskie ikon z polskich sanktuariów maryjnych z dopisanym kaligraficznym tekstem modlitw Jana Pawła II.

Następnie uczniowie zwiedzali wystawę stałą: „Tragedia Wielunia – 1 września 1939 r.” Historia Wielunia w sposób dramatyczny wpisała się w dzieje II wojny światowej.
Wieluń był pierwszym miastem zaatakowanym przez Luftwaffe. Zginęły setki cywilów, a samo miasto uległo zniszczeniu w 70 procentach. Bezpośrednio do chwil nalotu, nawiązuje prezentowany na wystawie krótki film zrealizowany przez niemieckich dokumentalistów.

W dalszej części wystawy można zapoznać się z efektem nalotów na bezbronne miasto i jego mieszkańców. Zdjęcia m.in. zniszczonego szpitala, kościoła farnego, synagogi wraz z eksponatami, które nawiązują do tych symbolicznych dla Wielunia miejsc, dopełniają obrazu tragedii początku wojny.

Na wyobraźnię wielu zwiedzających oddziałuje również makieta jednego z rodzajów bomb lotniczych (500 kg) jakie zrzucano tego tragicznego, wrześniowego poranka na Wieluń.

Na kolejnej kondygnacji, w dniu 24 października 2016 r. otwarto wystawę Lotnik skrzydlaty władca świata. Sławni polscy lotnicy – bohaterowie walk o Niepodległą (1914-1945). Na ekspozycji są pamiątki po lotnikach (medale, fotografie, dokumenty osobiste oraz modele ich samolotów). Szczególnie okazale prezentują się fragmenty szczątków samolotów m. in. duże elementy poszycia podwozia z myśliwca PZL P7 zestrzelonego w Bobrownikach 2 września 1939 r. oraz różne fragmenty bombowca PZL P. 37 B „Łoś”, który po zestrzeleniu spadł na łąkach w rejonie wsi Patoki k. Drużbic.

W pomieszczeniu obok znajduje się kolejna wystawa stała, którą zwiedzaliśmy: „Życie codzienne wsi wieluńskiej na początku XX wieku „ Na ekspozycji etnograficznej prezentowane są tradycyjne narzędzia i sprzęty potrzebne do prowadzenia gospodarstwa wiejskiego na przełomie XIX i XX stulecia. Dowodem na to jest ustawiona na ekspozycji częściowa rekonstrukcja wąskofrontowej chaty drewnianej z wystającymi na ponad pół metra węgłami złączonymi na „obłap”. Wnętrze chaty posiada dwa pomieszczenia: sień i izbę. W izbie, które posiada o wiele mniej sprzętów niż sień, ustawiono niezbędne meble. Centralne miejsce zajmuje stół, nad którym zawieszono ozdobę zwaną pająkiem. Za stołem, w narożniku izby ustawiono domowy ołtarzyk przystrojony bibułkowymi kwiatami. Na ścianach rozwieszono obrazy o treści religijnej, zakupione na odpuście od ludowych malarzy oraz kupione w czasie pielgrzymek. Dużą część izby zajmuje warsztat tkacki (krosno).

Ostatnim punktem zwiedzania była znajdująca się na najniższej kondygnacji wystawa: „Pradzieje ziemi wieluńskiej” Wystawę otwierają zabytki krzemienne i kamienne z późnego paleolitu, mezolitu i neolitu, pochodzące głównie z licznych stanowisk zlokalizowanych nad Wartą. Interesujący materiał z epoki brązu pochodzi z cmentarzyska kurhanowego kultury trzcinieckiej z Okalewa (XVII-XVI w. p.n.e.).
Stosunkowo bogato reprezentowane są zabytki związane z kulturą łużycką. Kolejna sala ekspozycyjna gromadzi materiały z epoki wpływów rzymskich związanych z kulturą przeworską (I w. p.n.e. – V w. n.e.).

Interesujące nowoczesne technologie oraz zabytki kultury musieliśmy pozostawić za sobą, czas było wracać.

Dziękujemy Państwu Janinie i Wacławowi Witkowskim za miłe przyjęcie i możliwość zwiedzania zakładu przez uczniów naszej szkoły.

Dziękujemy również Panu przewodnikowi z Muzeum Ziemi Wieluńskiej, który choć w krótkim czasie, ale bardzo interesująco opowiadał o historii ziemi wieluńskiej, tradycjach, sztuce, architekturze regionalnej oprowadzając nas po zakątkach muzeum.


Skip to content