poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

OSP Chobanin zaprasza „Staszica” do udziału w akcji zbierania pluszakówOSP Chobanin zaprasza „Staszica” do udziału w akcji zbierania pluszaków

Od 12 do 19 grudnia 2019 trwa zbiórka zabawek- pluszaków, którą organizuje Ochotnicza Straż Pożarna z Chobanina. Czujemy się zaszczyceni, że druhowie zaprosili naszą szkołę do wsparcia zbiórki.

Jeśli możecie – zakupcie pluszaka, ale jeśli chcecie – to przynieście swoje pluszaki (oczywiście jeśli są czyste i w dobrym stanie) i niech posłużą jeszcze nadal do przytulania.
Zbiórka pluszaków  – w pokoju pedagoga szkolnego.
Pluszaki spełniają  bardzo ważną rolę:
„Wyobrażenie sobie dzieciństwa bez misiów pluszowych jest chyba niemożliwe.
Pluszaki towarzyszą dziecku, na każdym etapie jego rozwoju, od okresu niemowlęctwa, przez dzieciństwo, często aż do okresu nastoletniego, a czasami nawet dorosłości.

Misie, pieski, owieczki, żabki, rybki – bez względu na wielkość, kolor i kształt są często najlepszym przyjęciem, towarzyszem zabaw i pocieszycielem w trudnych chwilach naszych pociech.
W czym tkwi ich fenomen, w jaki sposób mogą wpłynąć na rozwój dziecka?

Pierwsze zainteresowanie, przywiązanie i zawiązanie pewnego rodzaju relacji dziecko – pluszowy miś, następuje miej więcej około drugiego półrocza życia niemowlaka. To czas kiedy nasza pociesza zaczyna powoli dostrzegać, że nie łączy ją z mamą nierozerwalna nić. Pierwszy ulubieniec naszego dziecka zwykle jest puszysty i bardzo miękki, przez co stwarza dziecku poczucie bezpieczeństwa. Możliwość wtulenia się w niego, gryzienia oraz znany i lubiany zapach powodują, że bliskość przytulanki działa na nasze dziecko kojąco i uspokajająco.

W czym dziecku mogą pomóc pluszaki?

Ponieważ nie zawsze jesteśmy w stanie przytulić, pocieszyć, wziąć na ręce lub po prostu porozmawiać z nasza pociechą, bliskość przytulanki pomaga jej w uspokojeniu się i odzyskaniu poczucia bezpieczeństwa.
Towarzystwo misia, pieska, rybki, owieczki lub smoka wawelskiego spowoduje, że nasze dziecko poczuje się pewniej w obcym miejscu, wśród nieznanych mu osób i w zupełnie nowej sytuacji.
Pluszaki mają także dużą moc przezwyciężania lęków np. podczas wizyty u lekarza, przez pierwsze dni adaptacji w przedszkolu, podczas pierwszego spotkania z nową opiekunką.

Pluszowy miś to zawsze najlepsze lekarstwo na bezsenność, smutek i chorobę. Możliwość przytulenia najlepszego przyjaciela w trudnej i nowej dla malucha sytuacji spowoduje, że dziecku będzie łatwiej przezwyciężyć towarzyszące mu uczucia strachu, nieśmiałości i niepewności.
Oprócz poczucia bezpieczeństwa, pluszowy miś odgrywa ogromną rolę w usamodzielnianiu się dziecka. W okresie kiedy nasza pociecha zaczyna odczuwać, że mama nie jest mu niezbędna, pluszowy miś idealnie spełnia rolę towarzysza codziennych zabaw, a z czasem zaczyna uczyć dziecko samodzielności.

Traktowanie misia jako najlepszego przyjaciela powoduje, że dziecko dba o niego, pilnuje żeby zawsze był w zasięgu ręki i pamięta o zabraniu go w podróż. Maluch bawiąc się pluszowym misiem, uczy się wyrażania swoich emocji (czułości, miłości, dbania o drugą osobę, szacunku) oraz empatii.”


Skip to content