poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Narodowe Czytanie „Wesela”Narodowe Czytanie „Wesela”

Po raz kolejny Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica oraz  wieruszowskie biblioteki wzięły udział w 6 edycji Narodowego Czytania. W sobotę 2 września o godzinie 17 z rynku wyruszył barwny weselny korowód z wodzirejem panem Bolesławem Bednarkiem zachęcającym mieszkańców do udziału w czytaniu. Na czele orszaku kroczyła para młoda, w której rolę wcielili się Magdalena Moga (Urząd Miejski) – Panna Młoda i Andrzej Szymanek (Starosta Powiatu Wieruszowskiego) – Pan Młody. Goście weselni to przedstawiciele różnych instytucji i urzędów, uczniowie, nauczyciele, mieszkańcy oraz środowisko bibliotekarek z terenu miasta.

Młoda Para zaprowadziła gości do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, gdzie przy pięknie udekorowanym stole rozpoczęło się czytanie fragmentów „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Literaturze towarzyszyła muzyka, której przygotowaniem zajęli się bracia akordeoniści Mateusz i Andrzej Poślad. Dla dzieci był przygotowany stół z materiałami do wykonywania wianków.

 Koordynatorami przedsięwzięcia była Powiatowa Biblioteka Publiczna i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. W.S. Reymonta w Wieruszowie.

Jak przystało na wesele,
gości tańczyło wiele,
gdy muzyka rozbrzmiewała,
wszystkim nogi podrywała,
jadła też nie brakowało,
ciasto gościom smakowało.
Gdy treść książki zaś czytano,
o ciszę wszystkich proszono,
milkły głosy, szepty wszelkie,
bo czytano dzieło wielkie.


Skip to content