poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Mikołajki w ZSPMikołajki w ZSP

Nieważne czy to małe dzieci, czy młodzież, czy dorośli – wszyscy czekają na  Mikołaja.

Tego dnia Mikołaj zawsze odwiedza naszą szkołę i wraz ze śnieżynkami, diabełkami rozdaje młodzieży i nauczycielom cukierki.

Święty Mikołaj i mikołajki – skąd ta tradycja?

Mikołajki to święto bardzo stare. Już w okresie średniowiecza utarł się zwyczaj obdarowywania dzieci prezentami w wigilię tego dnia. Mało kto wie, że do XIX wieku imieniny św. Mikołaja były na ziemiach polskich dniem wolnym od pracy!

Obecnie święto to jest obchodzone w wielu zakątkach świata – m.in. Santa Claus (USA), Heilige Nicolaus (Niemcy), Babbo Natale (Włochy), Mikulas (Czechy).

W XIX wieku na ziemiach polskich święty Mikołaj odwiedzał domy wraz z aniołkiem i diabłem. W trakcie wizyt przepytywał najmłodszych z pacierza i dopytywał rodziców o sprawowanie ich pociech. Grzeczne dzieci otrzymywały tego dnia słodycze; z kolei te, które zachowywały się nieodpowiednio dostawały rózgi.

Serdeczne podziękowania  dla Mikołaja- Sebastiana Juszczaka, śnieżynek – Katarzyny Koper, Joanny Koper, Patrycji Krawczyk i diablicy: Wiktorii Olek.


Skip to content