poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Lekcja profilaktyczna na temat cukrzycyLekcja profilaktyczna na temat cukrzycy

W dniu 10 maja 2022 roku uczniowie klasy 2 Ti1 (technik informatyk) w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie uczestniczyli w lekcji profilaktycznej na temat zdrowego odżywiania. Głównym zagadnieniem spotkania były objawy, przyczyny i sposoby zapobiegania cukrzycy.

Cukrzyca jest to grupa chorób metabolicznych charakteryzujących się hiperglikemią, czyli podwyższonym poziomem glukozy (cukru) we krwi. Ta choroba może rozwijać się niedostrzegalnie i długo nie powodować wyraźnych objawów, ale dobrą wiadomością jest to, że można jej zapobiec. Najlepszym sposobem jest prowadzenie zdrowego stylu życia, co oznacza dobrze zbilansowaną dietę i regularne ćwiczenia fizyczne.

Cukrzyca, nie bez powodu określana jest często jako „epidemia XXI wieku”. Liczba osób z cukrzycą rośnie lawinowo, obecnie na świecie żyje z nią aż 537 milionów osób. Ten wzrost związany jest ze stylem życia – złe nawyki żywieniowe, siedzący tryb życia, nadwaga i otyłość, stres, zbyt mała ilość snu – to wszystko predysponuje Nas do zachorowania na cukrzycę. Zwracajmy uwagę na to, co ląduje na naszych talerzach, a ten z pozoru niewielki wysiłek z pewnością w przyszłości zaprocentuje lepszym zdrowiem.

Spotkanie poprowadziła Pani Laura Gabryelska – dietetyk z Powiatowego Centrum Medycznego w Wieruszowie.


Skip to content