poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Korzystanie z opieki ginekologicznej – warunkiem zdrowia kobietyKorzystanie z opieki ginekologicznej – warunkiem zdrowia kobiety

W Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie trwa realizacja programu profilaktycznego „Ars- czyli jak dbać o miłość”.

Skierowany jest do młodzieży w wieku 15-19 lat. Program ma wzbudzić u młodzieży refleksję nad ważnymi dla nich wartościami. Jego oryginalnym założeniem jest otwarte i konsekwentne odwołanie się do najbardziej cenionej wartości w życiu ludzkim jaką jest miłość. Zdrowie i wolność są tu rozumiane jako elementy sprzyjające odpowiedzialnej miłości oraz zdrowiu i prawidłowemu rozwojowi kolejnego pokolenia.
Ważnym elementem odpowiedzialności za zdrowie młodej dziewczyny, kobiety – jest uświadomienie, jak ważne dla Jej dobrostanu jest regularne korzystanie z opieki ginekologicznej.

Przy współpracy z Powiatowym Centrum Medycznym w Wieruszowie odbyło się spotkanie  uczennic z klasy III Technikum Logistycznego  z położną p. Anną Nowicką. Uczennic mogły zapoznać się z pomieszczeniami Poradni ginekologiczno-położniczej, a przede wszystkim wysłuchać informacji na temat procedury przeprowadzania badań, przygotowania się do nich, profilaktyki, higieny zdrowia młodej kobiety.
Poradnia zajmuje się kompleksową diagnostyką i leczeniem chorób kobiecych oraz  opieką nad kobietami ciężarnymi. Nowoczesny sprzęt do badań z oprogramowaniem, pozwala na bardzo szczegółową interpretację pomiarów wykonanych przez lekarza. Serdecznie dziękujemy za spotkanie, gdyż wnosi ono w życie szkoły bardzo ważny element – odpowiedzialność młodej kobiety za swoje zdrowie. Spotkania mają także inny wymiar- uczulenie uczennic na sprawę zdrowia swojego, ale także matek, sióstr, koleżanek. Wizyta w gabinecie ginekologicznym  niech będzie trwałym elementem świadomego dbania o zdrowie nowoczesnej dziewczyny. Korzystanie z opieki Poradni jest bezpłatne. Spotkania z położną w Poradni odbyło się pod opieką pedagoga szkolnego Danuty Urbaś.

UWAGA! BARDZO WAŻNE!  dbajmy o zdrowie najbliższych osób!

Poradnia wieruszowskiego szpitala realizuje program profilaktyki raka szyjki macicy:
Celem programu jest zmniejszenie wskaźnika umieralności kobiet na raka szyjki macicy do poziomu osiągniętego w przodujących w tym zakresie krajach Unii Europejskiej oraz podniesienie poziomu wiedzy kobiet na temat profilaktyki raka szyjki macicy i wprowadzenie na terenie całego kraju jednolitego modelu postępowania diagnostycznego.

Rak szyjki macicy jest szóstym, co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce – stanowi 10,7% nowotworów u kobiet. Rocznie ok. 1700 z nich umiera z tego powodu. Dzięki badaniu cytologicznemu można wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym stadium choroby – uleczalnym. Badania naukowe dowodzą, iż 1,5% – 2% rozmazów cytologicznych jest nieprawidłowych i wymaga dalszej diagnostyki.
Z bezpłatnej cytologii w ramach programu można skorzystać w każdej poradni ginekologicznej mającej podpisaną umowę z NFZ na porady położniczo-ginekologiczne.
Jeśli wynik jest prawidłowy, lekarz ginekolog zaleca ponowne badanie profilaktyczne po upływie 3 lat lub – w uzasadnionych przypadkach (w szczególności kobiety zakażonym wirusem HIV, przyjmujące leki immunosupresyjne i zakażone HPV – typem wysokiego ryzyka) – po upływie 12 miesięcy.
Mammografia piersi – ważne badanie dla każdej kobiety! 
Szpital kępiński wykonuje badania mammograficzne na miejscu, w szpitalu, można zadzwonić, umówić się na konkretny dzień i godzinę,  wykonać badanie. O wiele krótszy czas oczekiwania na wynik niż w przypadku badania w mammobusie.

Poinformujcie swoje mamy i babcie, ciocie i sąsiadki, że kobiety w wieku od 50 do 69 roku życia ( objęte są bezpłatnym programem profilaktycznym), które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie miały wykonanej mammografii, mogą wykonać badanie bez skierowania (wymagany dokument tożsamości i aktualny dokument ubezpieczenia).
Kobiety, które nie kwalifikują się do objęcia programem profilaktycznym mogą również wykonać bezpłatne badanie piersi na podstawie skierowania wydanego przez lek. specjalistę (ginekolog, onkolog), który podpisał z SPZOZ w Kępnie umowę na wykonywanie badań mammograficznych.

http://www.szpital.kepno.pl/pracownia-mammografii.html


Skip to content