poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Konkurs – geneza świąt w krajach anglojęzycznychKonkurs – geneza świąt w krajach anglojęzycznych

Dnia 5 listopada 2014 r. w naszej szkole odbył się konkurs z języka angielskiego ‘Guy Fawkes Night’. Był to pierwszy z cyklu konkursów na temat genezy i obchodów popularnych świąt w krajach anglojęzycznych.

Zwycięzcy:

1 miejsce – Natalia Piwowar klasa 1 Ti

2 miejsce – Monika Kuzaj klasa 2 Thho

3 miejsce – Adam Dąbek klasa 2 Ti

Z okazji konkursu przygotowana została wystawa przedstawiająca najważniejsze informacje na temat tego święta.

guy3

Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych etapach konkursu.

Organizator konkursu: mgr Julita Bossa-Piluch

5 listopada Dzień Guy’a Fawkes’a

To jedno z najbardziej niezwykłych i najhuczniej obchodzonych świąt angielskich, nazywane także „Świętem Prochowym” jest dość nietypowe. Jest ono obchodzone (a raczej – wspominane) 5 listopada.

Tego dnia, w 1605 roku, grupa wyznawców religii rzymsko – katolickiej próbowała wysadzić w powietrze Parlament (Izbę Lordów) z rządem, królem Jakubem I – gorliwym wyznawcą kościoła anglikańskiego, królową oraz ich synem.

Konspiratorzy wynajęli piwnicę pod budynkiem Izby Lordów, a Guy Fawkes ukrył trzydzieści sześć beczek prochu kilka dni przed uroczystym otwarciem obrad parlamentu. Miał on podpalić lont dokładnie 5 listopada. Jednak nie wszystko poszło zgodnie z planem. Jeden ze spiskowców ostrzegł swego krewnego, lorda Monteagle, aby 5 listopada nie szedł do parlamentu. Lord Monteagle zaalarmował wtedy rząd i Guy Fawkes został znaleziony w piwnicy i aresztowany. Został poddany torturom, podczas których zdradził tożsamość innych uczestników spisku.

Skazano go, a także innych konspiratorów, na śmierć przez powieszenie. Jednak również to wydarzenie było dość nietypowe. 31 stycznia 1606 roku Guy Fawkes miał stanąć naprzeciw swego losu. Tego dnia miała odbyć się w Londynie jego publiczna egzekucja (pozostałych konspiratorów, którzy przeżyli, stracono dzień wcześniej). Jednak gdy Guy wchodził już na szafot, niespodziewanie zeskoczył z drabiny i skręcił sobie kark. Zmarł natychmiast.

Dzień 5 listopada w Wielkiej Brytanii jest dniem publicznego dziękczynienia. Jest znany pod nazwą „Dnia Guy’a Fawkes’a” (Guy Fawkes’ Day) lub „Nocy Guy’a Fawkes’a (Guy Fawkes’ Night). Dzieci niosą przez miasto kukły Guy’a, wykonane ze starych ubrań wypchanych słomą, papierami i liśćmi, krzycząc: „Pensy dla Guy’a!”. Następnie kukły są palone, czemu towarzyszą pokazy sztucznych ogni (Bonfire Night), festyny i barbecue w ogrodach i parkach.

guy2


Skip to content