poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Konferencja podsumowująca realizację projektu „Europejski fachowiec IV”Konferencja podsumowująca realizację projektu „Europejski fachowiec IV”

W dniu 15.12.2022 odbyła się w naszej szkole konferencja podsumowująca realizację projektu „Europejski fachowiec IV”. Była to okazja do podzielenie się wrażeniami z jego realizacji oraz podsumowania osiągniętych rezultatów. Uczestnicy projektu przygotowali piękne prezentacje, zdjęcia, filmimki i z uśmiechem wspominali czas spędzony na czetrotygodniowych praktykach zagranicznych we Włoszech i na hiszpańskiej wyspie Fuerteventura.

Podsumowując:

1/ W projekcie „Europejski fachowiec IV” udział wzięło 44 uczniów z klas III i IV technikum.

– 29 uczniów z profesji technik: informatyk (14 osób), budowlaniec (1 osoba), ekonomista (6 osób), logistyk (6 osób), mechatronik (1 osoba) i handlowiec (1 osoba) wyjechało na praktyki do włoskiej Bolonii. Towarzyszyły im dwie opiekunki: pani mgr Monika Hejman oraz pani mgr Agata Damasiewicz.

– 15 uczniów z kierunków: technik informatyk (3 osoby), technik budownictwa (3 osoby), technik ekonomista (3 osoby), technik hotelarz (1 osoba), technik logistyk (2 osoby), technik mechatronik (1 osoba), technik handlowiec (2 osoby) przez miesiąc odbywali zagraniczne praktyki na hiszpańskiej Fuerteventurze. Opiekunem młodzieży była pani mgr Julita Bossa Piluch.

2/ Całkowita wartość projektu, w 100% pozyskana z programu Unii Europejskiej Erasmus+ wynosiła: 116.223,00 Euro.

3/ Wszystkie zaplanowane działania projektowe zrealizowano zgodnie z planem w okresie od 31.12.2020 roku do 30.12.2022 roku. Osiągnięto 100% zaplanowanych rezultatów. Wydano 100% otrzymanych środków finansowych.

4/ Uczestnicy projektu przed wyjazdem za granicę Polski przeszli etap szkoleń przygotowujących do wyjazdu m.in. szkolenia językowe (z języka angielskiego oraz włoskiego bądź hiszpańskiego), przygotowania dokumentów w formacie Europass Mobilność, kulturowe.

Realizacja projektu „Europejski fachowiec IV” to ogromny sukces naszej szkoły. Udział w projekcie był szansą dla uczniów naszej placówki na zdobycie nowych życiowych doświadczeń, których podczas realizacji praktyk w Polsce nie byliby w stanie zdobyć. To chociażby praca w wielokulturowych firmach, poznanie nowych kultur i ludzi, poznanie nowego języka (włoskiego lub hiszpańskiego), szlifowanie języka angielskiego, który był językiem w pracy, zwiedzanie nowych krajów, lot samolotem, nauka samodzielnego życia, gospodarowanie ograniczonym budżetem. Można by jeszcze długo wymieniać. Każdy uczestnik pozytywnie wypowiada się o swoim udziale w projekcie i to jest największy jego sukces !

Konferencja ta też okazja do podsumowania realizacji tego typu projektów w naszej szkole. Garść informacji na temat realizacji projektów z mobilność zagranicznych:

1/ Projekty dotyczące organizacji praktyk zagranicznych odbywają się w naszej szkole od czerwca 2015 roku.

2/ Łącznie, od czerwca 2015 roku, na zagraniczne praktyki wyjechało 268 uczniów naszego wieruszowskiego Staszica !!! Uczniowie byli na Malcie, we Włoszech, w Hiszpanii kontynentalnej i na wyspach kanaryjskich.

3/ Łączne pozyskane ze środków Unii Europejskiej wsparcie finansowe na realizację projektów wyniosło ponad 550.000,00 Euro !!!

4/ Każdy uczestnik tego typu projektu ocenia to doświadczenie pozytywnie, jako „bardzo znaczące w jego życiu”. Prawdziwym jest zatem hasło programu Erasmus+: „Zmienia życie. Otwiera umysły.”

Konferencja zorganizowana w ramach projektu „Europejski fachowiec IV”. Projekt współfinansowany ze środków programu Unii Europejskiej Erasmus+.


Skip to content