poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

„Hazard? Nie daj się wciągnąć – akcja edukacyjna”„Hazard? Nie daj się wciągnąć – akcja edukacyjna”

W dniu 28.03.2022 uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie wzięli udział w pięciu lekcjach profilaktycznych z realizatorem projektu: „Hazard? Nie daj się wciągnąć – akcja edukacyjna” – p. Piotrem Stachowiakiem. 
Organizatorem projektu jest Ministerstwo Finansów – Krajowa Administracja Skarbowa, pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki.  
W zajęciach udział wzięły klasy:
I Technikum Informatycznego, III Technikum Mechatronicznego po gimnazjum, II  Technikum Informatycznego 1, IV Technikum Informatycznego, II Technikum Informatycznego 2.
Pan Piotr Stachowiak dziękuje serdecznie wszystkim uczestniczącym w zajęciach uczniom – za wysoką kulturę i zaangażowanie w realizację projektu.

Cel kampanii  to uświadomienie,  że:
– hazard jest niebezpieczny i potrafi zniszczyć życie rodzinne, sytuację finansową i zdrowie,
– osoby uzależnione podkreślają korzyści z hazardu i koncentrują się na możliwościach wygranych oraz pieniądzach. 
Problem nielegalnego hazardu jest znany Krajowej Administracji Skarbowej od wielu lat. Nielegalne punkty gier tworzone są w wielu miejscach – nawet w małych miejscowościach. Funkcjonariusze KAS zauważają, że wśród graczy są coraz młodsze osoby. O ile zmiana przepisów w tym zakresie wprowadziła w legalnych salonach regulamin odpowiedzialnej gry i zakazała gier osobom nieletnim, o tyle w nielegalnych punktach, nastawionych na maksymalny zysk, jest to nieistotne.

Różne badania pokazują ryzyko zagrożenia uzależnieniem od hazardu przez młodych ludzi, chociaż sam hazard nie jest jeszcze przez polskie społeczeństwo traktowany jako uzależnienie. Szczególnie niebezpieczne są pozornie niewinne gry internetowe. Często mają ukryte elementy hazardowe, które mogą prowadzić do uzależnienia, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

Czy wiesz, że:

  • hazard jest szczególnie niebezpieczny dla młodych
  • nieświadomi zagrożenia młodzi ludzie traktują hazard w sieci jako niewinną formę rozrywki. Organizatorzy nielegalnych gier w internecie często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo, żeby ich w ten sposób zachęcić, a w konsekwencji uzależnić od gry za pieniądze. Popularnym zjawiskiem jest również oferowanie nagród w postaci wirtualnych żetonów, którymi gracze mogą posługiwać się podczas kolejnych gier
  • witryny internetowe oferują mnóstwo różnych gier, w tym ruletkę i pokera, a kolorowa grafika z realistycznym dźwiękiem i obrazem mogą być bardzo atrakcyjne dla osób młodych. Nie bez znaczenia pozostają też emocje gracza związane z rywalizacją. To wszystko sprawia, że hazard online, nawet bez pieniędzy, może być przez młodzież postrzegany jako wciągający i ekscytujący. Jednocześnie osoby niepełnoletnie są bardziej podatne na negatywne zjawiska płynące z internetu, w tym uzależnienie od hazardu. Uzależnienie takie jest chorobą, której skutki dotykają nie tylko graczy, ale także ich rodziny i najbliższych.


Skip to content