poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

„Gdy umysł jest spokojny i zajęty pozytywnymi myślami, ciału jest trudniej zachorować”„Gdy umysł jest spokojny i zajęty pozytywnymi myślami, ciału jest trudniej zachorować”

„Gdy umysł jest spokojny i zajęty pozytywnymi myślami, ciału jest trudniej zachorować.”
Dalajlama

Uczniowie, nauczyciele, rodzice.
Przed nami  ważny i odpowiedzialny czas.

To jest czas stresujący  dla wszystkich. Nie wiemy, co będzie dalej. Nie wiemy, czy któryś z członków naszej rodziny nie zachoruje. Nie wiemy, czy sami jesteśmy bezpieczni…. Wielu z nas nie radzi sobie z emocjami. Ze smutku, złości, lęku, nie jesteśmy czasem w stanie racjonalnie myśleć.
Nasza psychika broni się przed izolacją i osamotnieniem i zaczyna nam płatać figle. Najczęściej wtedy zaczynamy bagatelizować sprawę zagrożenia koronawirusem. Tu ? w miejscu, gdzie mieszkam ? niemożliwe, przesada! To wszystko dzieje się gdzieś tam….. nie tu.
Cóż, w dobie szybkiego internetu- ma miejsce i szybkie przemieszczanie się ludzi, a razem z nimi – wirusa.
Wokół siebie mamy na bieżąco osoby wracające z zagranicy.
Wiecie już co się dzieje we Włoszech w miejscowości Bergamo, tam, gdzie trumny wywożone są  specjalnymi ciężarówkami, jest ich  dużo.
Najważniejszy w trwającej kwarantannie, jest nie opuszczanie domu! Jeśli masz wielką potrzebę wyjścia na zewnątrz, idź na spokojny spacer, ale z daleka od ludzi.
Złap oddech i wracaj do domu.
Nikt nie będzie grodził skajtparków , placów zabaw. To w nas ma być świadomość, że ryzykujemy własne i cudze życie, i że nie powinno się teraz w takich miejscach przebywać.

Mam nadzieję, że dobrze ułożą się relacje w zdalnej pracy z nauczycielami. Nie jest to łatwe, bo nie każdy może korzystać z publicznych komunikatorów, z różnych przyczyn.
Myślę, że nauczyciele ( sami zaniepokojeni) podejdą z wyrozumiałością i serdecznością do zdalnego systemu nauczania. Czy powinniśmy zaniechać nauki? Absolutnie nie! Będzie Wam ona potrzebna w wykonywaniu przyszłego zawodu, w mniejszym lub większym stopniu, ale będzie.

… a to fragment maila uczennicy:

„Za czym tęsknię? Za szkołą. Po prostu. Za lekcjami języka angielskiego i niemieckiego, za lekcjami wiedzy o społeczeństwie, za lekcjami matematyki. I za nauczycielami tych przedmiotów. Brakuje mi też znajomych: spotkań i rozmów z nimi. Mamy internet, ale to przecież nie to samo….”

Rodzina jest ważna, ale sieć społeczna jest nawet ważniejsza: znajomi, przyjaciele, ludzie, z którymi pracujemy, kolega, koleżanka z ławki. I to, co może nas bardzo frustrować w izolacji, co możemy odczuwać jako wielką utratę, to właśnie utrata tych codziennych kontaktów z ludźmi.

Nauczanie zdalne to nowa forma życia szkoły, potraktujmy ją tak, jakbyśmy uczyli się nowego doświadczenia. Kiedy ta cała kwarantanna się już zakończy – spotkacie się razem i opiszecie swoje wrażenia: co w tym sposobie uczenia było pozytywne, a co należałoby poprawić, gdzie były trudności a co okazało się sukcesem?
Niech ten czas będzie dla Was sprawdzianem lub treningiem odpowiedzialności, kreatywności i …wspólnoty. Wspólnoty z koleżankami, kolegami i nauczycielami.
Będą jakieś trudności – pomyślcie jak je rozwiązać. Wszystkie sposoby zawiodą? to macie wsparcie kadry dyrektorskiej, pedagoga szkolnego, wychowawców. Informujmy się na bieżąco przez e-dzienniki, facebooka, telefonicznie 627841321.
Spokój, spokój i jeszcze raz spokój….teraz najważniejsze jest zdrowie i życie.
Odżywiajcie się zdrowo, śpijcie  dużo i MYJCIE  RĘCE! Zostańcie w domach. Im rzetelniej dostosujecie się do tego nakazu, tym szybciej pokonamy przeciwność losu. Izolacja sprzyja ograniczaniu rozprzestrzeniania się wirusa.
Odpoczywajcie, snujcie plany życiowe. Może to jest dobry czas, aby o nich pomyśleć.
W tej niespotykanej sytuacji, gdy wszystko wydaje się chwiać, pomóżmy sobie trwać mocno w tym, co naprawdę się liczy – zdrowie, miłość , przyjaźń, poświęcenie i zrozumienie drugiego człowieka, który jest w trudnej sytuacji.

Pozdrawiam – pedagog szkolny Danuta Urbaś.
Jesteśmy w kontakcie…


Skip to content