poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

DBAM O MÓJ Z@SIĘG – tania dopaminaDBAM O MÓJ Z@SIĘG  – tania dopamina

W ramach podejmowanych działań profilaktyczno-wychowawczych w naszej szkole serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów a także rodziców na cykl edukacyjnych filmików od Fundacji Dbam o Mój Z@sięg.

ODCINEK 1 – TANIA DOPAMINA:

Posiadana wiedza w tym zakresie jest ważna, ponieważ DOPAMINA to neuroprzekaźnik, który odgrywa kluczową rolę w wielu procesach, które są istotne dla zdrowia i funkcjonowania mózgu. A oto kilka powodów, dla których warto, aby uczniowie mieli pewną wiedzę na temat dopaminy: -Zrozumienie motywacji: Dopamina jest związana z motywacją i nagrodą. Zrozumienie, jak dopamina wpływa na nasze zachowanie i motywację, może pomóc uczniom lepiej zrozumieć, dlaczego robią to, co robią, i jak mogą zwiększyć swoją motywację do osiągania celów. -Zdrowie psychiczne: Dysfunkcje szlaków dopaminergicznych są związane z różnymi zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja, zaburzenia lękowe, ADHD i uzależnienia. Zrozumienie roli dopaminy w tych zaburzeniach może pomóc uczniom lepiej zrozumieć, jakie są ich możliwości i jak mogą zarządzać swoim zdrowiem psychicznym. -Uzależnienia: Dopamina jest związana z nagrodą i przyjemnością, a nadmierna stymulacja szlaków dopaminergicznych może prowadzić do uzależnienia. Zrozumienie, jakie bodźce mogą stymulować szlaki dopaminergiczne i jak można unikać nadużywania tych bodźców, może pomóc uczniom w unikaniu uzależnień. -Zdrowie fizyczne: Dopamina jest również związana z kontrolą ruchu i koordynacją. Zrozumienie, jakie czynniki mogą wpływać na funkcjonowanie szlaków dopaminergicznych, może pomóc uczniom lepiej zrozumieć, jak mogą utrzymać zdrowie fizyczne. -Zdrowie mózgu: Dopamina jest związana z procesami uczenia się i pamięci. Zrozumienie, jakie czynniki mogą wpływać na funkcjonowanie szlaków dopaminergicznych, może pomóc uczniom lepiej zrozumieć, jak mogą utrzymać zdrowie mózgu.


Skip to content