poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Budowlańcy STASZICA w historycznym momencie montażu kopuł na wieżach kościoła o. Paulinów w WieruszowieBudowlańcy STASZICA w historycznym momencie montażu kopuł na wieżach kościoła o. Paulinów w Wieruszowie

W dniu 29.10.2018r. uczniowie klasy I Technikum Budowlanego byli świadkami historycznej chwili. Trwające od kilku miesięcy prace remontowe miały swój spektakularny finał. Największy zabytek Wieruszowa kościół p.w. Zesłania Ducha Świętego zyskał nowe oblicze – piękne kopuły.

Na miejscu po zdemontowanych starych i mocno zniszczonych kopułach zostały zamontowane nowe, lśniące, smukłe, pokryte blachą miedzianą. Montowane konstrukcje ważą ok. 7,5 t każda i są wysokie na 11m.

 Byliśmy tu kilka dni wcześniej tj.18.10.2018r. Po przywiezieniu ich i rozładunku, uczniowie mogli podejść i obejrzeć je z bliska. Porównywali konstrukcje, z tymi starymi, wykonanymi przed laty przez ówczesnych mistrzów rzemiosła, a stojącymi nieopodal na przyklasztornym placu.

W dniu montażu kopuł na wieżach, uczniowie obserwowali cały proces montażu elementów dodatkowych-zawiesi. Dzięki nim można było je podnieść, bez uszkodzeń konstrukcji i następnie korzystając z żurawia przetransportować bezpiecznie na przygotowane odpowiednio miejsce wbudowania. Brawo dla operatora żurawia!

Planowane są o dalsze prace remontowe dachu kościoła. Daje to możliwość obserwacji postępu kolejnych prac budowlanych.

Odwiedzimy ponownie ten szczególny plac budowy.


Skip to content