poczta@zsp.wieruszow.pl | telefon: 62 784 13 21 | faks: 62 784 17 71

ZSP Wieruszów

Angielsko-niemiecki konkurs translatorski “Opowieść wigilijna”Angielsko-niemiecki  konkurs translatorski “Opowieść wigilijna”

Zapraszamy uczniów Naszej Szkoły do wzięcia udziału w angielsko-niemieckim konkursie translatorskim „Opowieść wigilijna” .Konkurs odbędzie się 14go grudnia o godz 11:45,na sali konferencyjnej PZP.

Chętnych uczniów prosimy o zgłaszanie się do nauczycieli: Izabeli Moska i Katarzyny Joniak .Mamy nadzieję, że oprócz doskonalenia swych umiejętności translatorskich uczniowie będą mogli poczuć klimat zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia.

„Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa ukazała się tuż przed świętami Bożego Narodzenia 1843. Książka zapewniła autorowi tytuł „człowieka, który wynalazł Boże Narodzenie”, jak określała go brytyjska prasa. Tłumaczona wielokrotnie i wydawana jako Opowieść wigilijna (częściej) lub zgodnie z oryginalnym tytułem jako” Kolęda prozą”. Dickens zaczął ją pisać we wrześniu 1943 roku, skończył w pierwszych dniach grudnia.  „Opowieść wigilijna” okazała się jego wielkim sukcesem pisarskim. Powszechnie zachwycano się tą książką, czytelnicy reagowali bardzo emocjonalnie, odnotowano nawet wypadki, gdy właściciele zakładów pracy po lekturze godzili się na dni wolne dla pracowników, przyznawali im podwyżki. „Opowieść wigilijna” doczekała się ogromnej liczby adaptacji scenicznych i około 30 ekranizacji. Do dziś dnia pozostaje najbardziej znana opowieścią nawiązująca do tradycji Bożego Narodzenia.

„(…)Sam nie obchodzę świąt Bożego Narodzenia i nie stać mnie na to, abym umilał życie próżniakom. Wesołych świąt. Też mi pomysł! Jakie masz prawo być wesołym? Jakie masz do tego podstawy? Taki biedak!(…)”


Skip to content