Dzień Dawcy SzpikuAutor: D.Urbaś Data: Czwartek, 27 lutego 2014 |
Wolontariusze z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica i Starostwo Powiatowe w Wieruszowie zapraszają uczniów, nauczycieli i pracowników naszej szkoły na:
"Dzień Dawcy Szpiku"
7 marca 2014 r. (piątek), w godzinach 9.00 do 14.00
sala konferencyjna (budynek warsztatów szkolnych, I piętro).
Podczas naszej akcji wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat, mogą bezpłatnie zarejestrować się w bazie danych potencjalnych dawców komórek macierzystych. Zajmuje to tylko chwilę, polega na wykonaniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka (z ust).
W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek - każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy.
Dlaczego potrzebujemy Twojej pomocy?
W Polsce zarejestrowanych jest ponad pół miliona Dawców komórek macierzystych, z czego w bazie Fundacji DKMS Polska ponad 430 tysięcy osób. Na całym świecie zarejestrowanych jest ponad 3,7 miliona potencjalnych Dawców. Mimo to poszukiwanie bliźniaka genetycznego jest bardzo trudne, tak - jak szukanie igły w stogu siana. Dla wielu Pacjentów wciąż nie można znaleźć osoby, która mogłaby uratować ich życie.
Kto może zostać Dawcą?
Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący nie mniej niż 50 kg i o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI. Rejestracja może odbyć się jedynie w sytuacji, kiedy nie istnieją przeciwwskazania medyczne określone przez rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 marca 2010 roku. Zgodnie z nimi Dawcą nie może zostać osoba z poniższymi schorzeniami:
a) poważne choroby układu sercowo-naczyniowego, np. zawał serca, zatorowość, zakrzepica,
b) przebyta lub czynna choroba nowotworowa (choroby u członków rodziny nie są wykluczeniem),
c) choroba Creutzfeldta-Jacoba,
d) ciężkie choroby układu nerwowego,
e) leczenie hormonem wzrostu w przeszłości - w okresie przed 1985 rokiem - do ustalenia indywidualnego,
f) operacje neurochirurgiczne włącznie z zastosowaniem materiałów biologicznych, np. biorcy przeszczepów rogówki, twardówki, opony twardej,
g) stwierdzona infekcja wirusowa, bakteryjna, grzybicza lub pasożytnicza, trudna do całkowitego wyleczenia,
h) stwierdzone zakażenie HIV, HTLV lub wirusami zapalenia wątroby typu B i C,
i) choroby autoimmunologiczne nie poddające się dobrej kontroli leczniczej - do indywidualnego ustalenia,
j) leczenia środkami immunosupresyjnymi w trakcie lub w wywiadzie,
k) objawy, które mogą sugerować poważne choroby zakaźne,
l) przebyte zabiegi transplantacji z użyciem materiałów obcego gatunku - ksenogeniczne,
m) choroby dziedziczne szpiku i krwi (t.j. talasemia, sferocytoza, itd.) oraz zaburzenia krzepliwości krwi w tym trombofilia, hemofilia,
n) przeszczepienia narządów, np. nerki, serce, skóra, rogówka, opona mózgowa, wątroba.
Dawcą nie mogą zostać również osoby uzależnione, np. od alkoholu, narkotyków i leków.
Chcemy obalić mit związany z dawstwem szpiku. Wiele osób nie rejestruje się, bo myśli że szpik pobiera się z kręgosłupa, a przecież to zupełna bzdura. Czas z tym skończyć! Szpik pobierany jest z talerza kości biodrowej, a nie, jak się powszechnie uważa, z rdzenia kręgowego. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym przy użyciu specjalnej igły. Szczegółowe informacje: http://www.dkms.pl. W 80 % przypadków komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej. Procedura ta stosowana jest w medycynie od 1988 roku. 20 % przypadków to komórki macierzyste pobrane z talerza kości biodrowej.
Dla wątpiących lub pełnych obaw:
Może dziś masz opory przeciw zostaniu dawcą, ale wykonaj wymaz z ust, jeśli okaże się, że możesz być dawcą - wtedy serce Ci podpowie co masz zrobić! Pomóżmy! Bo nigdy nie wiemy, czy sami, bądź nasi najbliżsi - też nie będziemy potrzebować czyjegoś dobrego gestu ratującego życie! Organizatorzy: Magdalena Biegańska (pomysłodawca akcji), Natalia Biegańska (gościnnie z L.O nr 2 z Wielunia), Magdalena Białek, Justyna Gatkowska, Bartosz Górka, Karolina Boguś, Małgorzata Karkoszka, Danuta Urbaś. Jeśli nadal masz jakieś wątpliwości i pytania dzwoń na numer: 665 073 604 lub bezpośrednio do młodszego asystenta d/s rekrutacji dawców Fundacji DKMS Polska - Piotra Aniśko 22 88 29 562.