Wycieczka na Górny ŚląskAutor: K.Gałęza Data: Poniedziałek, 19 listopada 2012 |
13 listopada 2012 r. 48 uczniów z naszej szkoły pod opieką Radosława Światłowskiego, Tomasza Żółtowskiego i Krzysztofa Gałęzy uczestniczyło w jednodniowej wycieczce na Górny Śląsk. Wyjazd rozpoczął się o 4.30 spod budynku szkoły.
Do Auschwitz-Birkenau - pierwszego celu naszej podróży dotarliśmy o godz. 8.15. Po zakupieniu biletów i zaopatrzeniu się w niezbędne słuchawki wspólnie z naszą Panią Przewodnik udaliśmy się pod bramę obozową nad którą widniał napis ARBEIT MACHT FREI (praca czyni wolnym). Na sam widok dreszcze przeszły nam po plecach, a to dopiero był początek. Następnie przewodnik poprowadził nas na wystawy urządzone w niektórych blokach, pokazał komory gazowe i krematoria oraz celę śmierci ojca Maksymiliana Kolbe. Po krótkiej przerwie nastąpiła dalsza część zwiedzania obozu - Auschwitz II - Birkenau (Brzezinka), gdzie z wieży strażniczej można było ocenić skalę tego największego nazistowskiego obozu śmierci. Obóz w Oświęcimiu zaczął działać w 1940 roku jako miejsce przetrzymywania polskich więźniów politycznych. Dwa lata później został przekształcony w jedno z głównych miejsc zagłady europejskich Żydów. W czasie istnienia obozu zamordowano tam około 1,5 mln ludzi, głównie Żydów, ale także Polaków, Cyganów, Rosjan i przedstawicieli innych narodowości. Oświęcim to miejsce jednej z największych tragedii w historii ludzkości. Dawny niemiecki obóz koncentracyjny zrobił na nas niezwykłe wrażenie, gdyż pozwala przynajmniej częściowo wyobrazić sobie skalę Holokaustu.
W dalszą drogę udaliśmy się do TAURON Wytwarzanie S.A. - Oddział Elektrownia Jaworzno III, która zlokalizowana jest w zachodniej części Jaworzna w pobliżu granicy z Mysłowicami. Bardzo sympatyczni pracownicy elektrowni, oprowadzili nas po zakładzie wzbogacając w cenną wiedzę o informacje z zakresu samej działalności elektrowni, procesu powstawania energii elektrycznej, cieplnej i usług systemowych. Obecnie w Elektrowni III zatrudnionych jest około 1500 osób. Elektrownia III, jako zawodowa elektrownia cieplna produkująca energię elektryczną, wyposażona jest w sześć bloków energetycznych o łącznej mocy zainstalowanej 1345 MW. Należy do najnowocześniejszych i największych elektrowni tak w województwie śląskim, jak i w kraju. EJ III jest elektrownią cieplną. Oznacza to, iż wykorzystuje ciepło spalonego paliwa (którym jest węgiel) do ogrzania kotła z wodą i uzyskania w ten sposób pary, która następnie rurami trafia do turbiny, gdzie przechodzi przez łopatki i obraca turbiną, która z kolei napędza generator. W ciągu godziny spalanych jest ok. 140 t węgla, który dostarczany jest aż z 10 kopalni.
Ostatnim celem naszej podróży było Muzeum Kopalni Wujek w Katowicach. Gospodarzem obiektu był Pan Stanisław Płatek - górnik postrzelony przez ZOMO-ców podczas pacyfikacji Kopalni Wujek. Ekspozycja muzealna została podzielona na dwie części: pierwsza prezentuje najdawniejsze dzieje kopalni "Wujek", druga jej dramatyczna historie związana z 16 grudnia 1981 r. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od przejścia pod konstrukcją chodnika kopalnianego. Po zewnętrznej stronie zobaczyliśmy plansze omawiające powstanie "Solidarności" oraz sytuację społeczną przed wprowadzeniem stanu wojennego. W kolejnych odsłonach ekspozycji przedstawione zostały tragiczne wydarzenia z grudnia 1981 r. Na szczególną uwagę zasługuje diorama ukazująca pacyfikację kopalni w skali 1:100. Całość prezentacji dopełniają zdjęcia opatrzone komentarzem historycznym, materiały dźwiękowe oraz eksponaty: postrzelony hełm 21-letniego Janka Stawisińskiego, a także pociski i łuski zebrane na terenie kopalni. Na zakończenie zwiedzania nasz opiekun Pan Radosław Światłowski pomógł muzeum naprawić system sali kinowej umożliwiający projekcję filmu Agnieszki Świdzińskiej "Życiorysy z bliznami". Dyrekcja muzeum za okazaną pomoc z góry dziękuje, a z naszej strony podziękowania kierujemy do pana Stanisława, który pomógł nam przenieść się w czasie i zrozumieć okrucieństwo stanu wojennego. Wycieczka na Górny Śląsk każdemu z nas dała powód do zadumy i refleksji nad słowami George Santayana "Kto nie pamięta historii, ten skazany jest na jej ponowne przeżycie".